سیستم آموزشی آلمان

سیستم آموزش آلمان از بسیاری جهات با سایر کشورها متفاوت است ، اما دانش آموزانی با عملکرد بالا پرورش میدهد. اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان آلمانی در مدارس دولتی شرکت می کنند. کل سیستم آموزش و پرورش آلمان ، از جمله دانشگاه ها ، برای فرزندان مهاجران در دسترس است. البته واقعیت این است که این کلاس ها به زبان آلمانی برگزار می شود ، که معمولاً برای مبتدیان در مدرسه راحت تر است اما با بزرگتر شدن بچه ها، آنها مشکل بیشتری پیدا می کند. در آلمان مدارس خصوصی بسیاری نیز وجود دارد. اگرچه آموزش و پرورش تابع ایالت های فدرال است و تفاوت هایی بین ایالت ها وجود دارد ، اما امکان عمومی سازی نیز وجود دارد.

کودکان سه تا شش ساله ، ممکن است در مهد کودک شرکت کنند. پس از آن ، گذراندن مدرسه به مدت نه یا ده سال اجباری است. از کلاس های اول تا چهارم کودکان در دبستان (Grundschule) شرکت می کنند ، جایی که موضوعات تدریس شده برای همه یکسان است. سپس بعد از کلاس چهارم ، طبق توانایی علمی و خواسته های خانواده های خود از هم جدا می شوند و در یکی از سه نوع مدرسه مختلف شرکت می کنند. معلمان Grundschule  دانش آموزان خود را بر اساس مواردی مانند پیشرفت تحصیلی ، اعتماد به نفس و توانایی کار مستقل به یک مدرسه خاص توصیه می کنند. با این حال ، در بیشتر ایالت ها ، والدین حرف آخر را در مورد مدرسه انتخابی که فرزندشان آنجا به کلاس چهارم می رود ، می زنند.

 

Hauptschule

 

در کلاس پنجم تا نهم همان موضوعاتی را که در دو مدرسه دیگر Realschule )  و ( Gymnasium تدریس میکنند را با سرعت پایینتر و همراه با دوره های عملی آموزش می دهد. این امر منجر به ثبت نام نیمه وقت در یک آموزشگاه فنی و حرفه ای می شود که همراه با آموزش عملی و کارآموزی تا سن ۱۸ سالگی ادامه دارد.

 

Realschule

 

شامل کلاس پنجم تا دهم در بیشتر ایالت هاست که به مدارس فنی و حرفه ای پاره وقت و مدارس عالی فنی و حرفه ای منتهی می شود. اکنون برای دانش آموزان با پیشرفت تحصیلی بالا در Realschule امکان پذیر است که برای فارغ التحصیلی به مدارس Gymnasium بپیوندند .

 

Gymnasium

این نوع آموزش به مدرک دیپلم موسوم به Abitur منجر می شود و دانشجویان را برای تحصیل در دانشگاه یا کسب اعتبار علمی و حرفه ای دوگانه آماده می کند. برنامه درسی هر مدرسه متفاوت با دیگری است ، اما به طور کلی شامل زبان آلمانی ، ریاضیات ، علوم کامپیوتر ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی ، جغرافیا ، هنر (و همچنین صنایع دستی و طراحی) ، موسیقی ، تاریخ ، فلسفه ، مطالعات اجتماعی و چندین زبان خارجی است. در سالهای اخیر بسیاری از ایالت ها برنامه درسی را تغییر داده اند تا دانش آموزان بتوانند دیپلم خود را در پایان کلاس دوازدهم دریافت کنند. در سایر ایالت ها اما ممکن است دانش آموزان برای اخذ دیپلم هنوز به گذراندن کلاس سیزدهم احتیاج داشته باشد.

 

در مقاله بعدی به بررسی سایر موارد مرتبط با سیستم آموزشی آلمان می پردازیم. اگر به دنبال بهترین روش برای مهاجرت هستید با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام ما از آخرین اخبار مهاجرت مطلع شوید. فرم ارزیابی را پر کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

 

۱۳۹۹/۴/۴ ۸:۰۷:۰۹ ۴ تیر ۱۳۹۹ |دسته‌بندی: مقالات آلمان|برچسب‌ها: , , , |

نظر بگذارید