آموزش در کانادا

آموزش متوسطه در کانادا

آموزش متوسطه در کانادا از دو سطح جداگانه تشکیل شده است: دوره متوسطه و دبیرستان

آموزش متوسطه

هنگامی که دانش آموزان سال پایانی دوره ابتدایی یا کلاس ششم را با موفقیت بگذرانند، به دوره متوسطه یا راهنمایی ارتقا می یابند. مدرسه راهنمایی یک دوره آموزشی دو ساله است که به دو کلاس زیر تقسیم می شود:

  • کلاس هفتم (۱۲ الی ۱۳ سالگی)
  • کلاس هشتم (۱۳ الی ۱۴ سالگی)

در کلاس هفتم، سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی، دانش آموزان با روند حضور در کلاسهای مختلف در طول روز و داشتن معلمان مختلف برای هر کلاس آشنا می شوند. این معلمان در موضوعی که تدریس می کنند، متخصص تلقی می شوند و باید گواهی آموزش تک موضوعه را نشان دهند که نشان دهنده این تخصص است.

هدف اصلی آموزش میان دوره ای، آماده سازی دانش آموزان برای ورود به مرحله بعدی آموزش متوسطه یا دبیرستان است. به آنها بسیاری از همان مباحثی آموزش داده می شود که در دوره ابتدایی نیز به آنها آموزش داده اند ، اگرچه شدت سختی درس ها به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. سایر مباحث همچنین در دوره راهنمایی به برنامه درسی اضافه می شود که مهمترین آنها آموزش زبان خارجی است؛ فرانسوی ، اسپانیایی ، انگلیسی (برای دانش آموزان کبک) و غیره.

آموزش دبیرستان

پس از موفقیت دانش آموزان در کلاس هشتم، آنها یک بار دیگر به سطح دبیرستان ارتقا می یابند؛ یک برنامه چهار ساله که به روش زیر تقسیم می شود:

  • کلاس نهم (۱۴ الی ۱۵ سالگی)
  • کلاس دهم (۱۵ الی ۱۶ سالگی)
  • کلاس یازدهم (۱۶ الی ۱۷ سالگی)
  • کلاس دوازدهم (۱۷ الی ۱۸ سالگی)

تنها در استان انتاریو دانش آموزان می توانند از یک سال پنجم دبیرستان که معمولاً از آن به عنوان کلاس ۱۲+ یاد می شود ، استفاده کنند. طبق قانون، دانش آموزان باید فارغ از نمره آنها ، حداقل تا سن ۱۶ سالگی در دبیرستان بمانند. این قانون برای همه استانها به استثنای انتاریو و نیوبرانزویک اعمال می شود ، که در آن دانش آموزان باید تا ۱۸ سالگی یا تا زمانی که آنها دبیرستان را با موفقیت به اتمام برسانند در مدرسه بمانند و یک مدرک دریافت کنند. تقریباً ۹۰ درصد دانش آموزان در کانادا دبیرستان را با موفقیت پشت سر می گذارند و به خاطر تلاش هایشان دیپلم دریافت می کنند.

تحصیلات متوسطه در کبک تا کلاس یازدهم ادامه می یابد و معمولاً توسط کالج دنبال می شود؛ یک پیش دانشگاهی دو ساله (دانشگاه برای کبکی ها سه سال است به جز در رشته مهندسی)، یا برنامه سه ساله حرفه ای که بعد از دبیرستان دنبال می شود.

برنامه درسی در کلیه دبیرستان های کانادا به گونه ای طراحی شده است که دانش آموزان را برای تحصیلات دانشگاهی، کالج و یا کسب مهارت های لازم برای موفقیت در حوزه فنی و حرفه ای پس از فارغ التحصیلی آماده می کند. بسته به مناطق تحصیلی، برنامه های متنوعی در زمینه های حرفه ای (آموزش شغلی) و همچنین دانشگاهی در سطح دبیرستان ارائه می شود. برخی از مناطق دوره های دوگانه ای را ارائه می دهند که به طور همزمان واحدهای دوره متوسطه و همچنین دانشگاهی را نیز به دانش آموزان ارائه می دهند.

تحصیلات پس از دوره متوسطه در کانادا

دانشگاه و کالج

هنگامی که دانش آموزان با موفقیت از دبیرستان فارغ التحصیل شدند می توانند در کالج یا دانشگاه مورد نظر خود به ادامه تحصیل بپردازند. در کانادا، اصطلاح کالج معمولاً به کالج های عمومی، فنی و حرفه ای، هنرهای کاربردی یا دانشکده علوم کاربردی اطلاق می شود. این مؤسسات پس از دوره متوسطه قرار دارند که گواهی های حرفه ای، دیپلم و مدارک دانشگاهی را اعطا می کنند. بسیاری از دانشجویان از کالج به عنوان راهی برای آمادگی بیشتر برای تحصیلات دانشگاهی استفاده می کنند و واحدهای قابل جابجایی را نیز دارند که می توانند پس از انتقال اعمال شوند. دانش آموزان دیگر از کالج برای آمادگی دوره های تجارت یا حرفه آموزی استفاده می کنند که می توانند دیپلم یا گواهی کسب کنند که به آنها امکان می دهد بلافاصله پس از اتمام برنامه، فرصت های شغلی را دنبال کنند.

دانشگاه در کانادا یک موسسه آموزش عالی و تحقیقات است که در انواع مختلفی مدارک دانشگاهی اعطا می کند. دانشگاه محلی است که تحصیلات تکمیلی و هم تحصیلات کارشناسی را ارائه می دهد. ساختار مدارک دانشگاه های کانادا بسیار شبیه به ایالات متحده است:

  • مدرک کارشناسی- لیسانس هنر یا علوم یک مدرک کارشناسی است که به طور معمول سه، چهار یا پنج سال (بسته به استان و دسترسی به کلاس) دانشجویان برای تکمیل آن فرصت دارند.
  • مدرک کارشناسی ارشد- کارشناسی ارشد هنر یا کارشناسی ارشد علوم به عنوان مدرک تحصیلات تکمیلی شناخته می شود که به طور معمول دو سال طول می کشد.
  • دکتری- مدرک دکترا یک مدرک تخصصی بعد از تحصیلات تکمیلی است که می تواند بین سه الس شش سال برای تکمیل آن زمان بگیرد.

دانشجویان دانشگاه همچنین می توانند رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و وکالت را هر یک به صورت تخصصی دنبال کنند.

برای ادامه مطلب در مقاله بعدی ما را دنبال کنید.  اگر به دنبال بهترین روش برای مهاجرت هستید با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام ما از آخرین اخبار مهاجرت مطلع شوید. فرم ارزیابی را پر کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

۱۳۹۹/۵/۳۰ ۷:۴۳:۲۸ ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ |دسته‌بندی: مقالات کانادا|

نظر بگذارید