تحصیل در کانادا

تمام تحصیلات دانشگاهی و کالج در کانادا بر عهده استانها و قلمروهای مستقل است. دولت های استانی بیشترین بودجه را به مؤسسات عمومی پس از دوره متوسطه خود برای ادامه تحصیل ارائه می دهند و مابقی بودجه حاصل از شهریه، دولت فدرال و کمک های مالی تحقیقاتی است. تقریباً کلیه موسسات بعد از دوره متوسطه در کانادا این اجازه را دارند که مدارک دانشگاهی (یعنی دیپلم یا مدرک تحصیلی) را برای ادامه تحصیل ارائه کنند. به طور کلی دانشگاه ها مدرک دانشگاهی (مثلاً کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترا) را ارائه می دهند در حالی که کالج ها به طور معمول مدرک های دوره فنی و حرفه ای، دیپلم و گواهینامه اعطا می کنند. با این حال ، برخی کالج ها مدارک دانشگاهی در حوزه هنرهای کاربردی نیز ارائه می دهند که معادل مدرک های دانشگاهی است.

گرچه سیستم کالج و دانشگاه کانادا بسیار شبیه به ایالات متحده است، برخلاف ایالات متحده، کانادا هیچ نهاد دولتی ملی برای نظارت بر دانشگاه های خود ندارد. مؤسسات آموزش عالي در كانادا از طريق قانون رضايت وزرايي از وزارت آموزش و پرورش استان مجوز اعطاي مدرک را دارند.

در کبک آموزش پس از دوره متوسطه درست پس از فارغ التحصیلی از کلاس یازدهم با کالج شروع می شود. دانشجویان یک برنامه عمومی دو یا سه ساله را انتخاب می کنند که منجر به پذیرش در دانشگاه یا ورود به یک برنامه فنی و حرفه ای می شود که مستقیماً وارد بازار کار شوند. در بیشتر موارد برنامه های لیسانس در کبک به جای چهار سال معمول، سه سال طول می کشد. با این وجود ، در بسیاری موارد دانشجویان شرکت کننده در دانشگاه کبک که فارغ التحصیل کالج نیستند باید یک سال دوره دیگر را نیز به پایان برسانند.

فقط یک دانشگاه با بودجه فدرال در کانادا دارای قدرت اعطای مدرک تحصیلی است؛ کالج سلطنتی نظامی کانادا (RMC) که آکادمی نظامی نیروهای مسلح کانادا است.

موسسات فنی و حرفه ای و کارآموزی

علاوه بر کالج های دولتی که برخی از آموزش های حرفه ای را ارائه می دهند، دانش آموزان همچنین می توانند در یکی از متعدد کالج های فنی و حرفه ای خصوصی پراکنده در سراسر کشور یا از طریق یک برنامه کارآموزی، حرفه آموزی یا تجارت را یاد بگیرند.

در سال های قبل، ثبت نام در یک رشته فنی یا حرفه ای، شامل هر آموزشگاه یا برنامه ای که به منظور آماده سازی برای اشتغال در یک حرفه یا تجارت ساخته شده بود، نیازی به دیپلم دبیرستان نداشت. با این حال الزامات حضور در این برنامه های فنی و حرفه ای در سال های اخیر به سرعت در حال تحول بوده است و اکنون تعداد فزاینده ای از این برنامه ها، به ویژه در مشاغلی که با فناوری پیشرفته و یا ایمنی عمومی سر و کار دارند، دانش آموزان را ملزم می کند که قبل از ثبت نام از دوره متوسطه فارغ التحصیل شوند.

دوره های کارآموزی در کانادا به دانشجویان این امکان را می دهد که مهارت های مورد نیاز خود را برای شغل مورد نظر با کار در محیط تحت نظارت سرپرستی واجد شرایط یاد بگیرند. دوره کارآموزی شامل یک قرارداد بین کارآموز و یک کارفرما است که در استان یا حوزه قضایی ثبت شده باشد، که در آن کارفرما کارآموز را با آموزش و تجربه برای حرفه مورد نظر آماده می کند. برنامه هایی از این دست بسته به نوع حرفه یا برنامه متفاوت است و در هر موسسه ای بین دو تا پنج سال زمان می برد. برنامه های معتبر کارآموزی تجربه در دنیای واقعی را با آموزش در کلاس درس ترکیب می کند. در بیشتر استانها بخش کلاس درسی همزمان با دوره آموزش کارورزی عملی انجام می شود. گرچه در کبک آموزش تئوری باید قبل از شروع برنامه کارآموزی انجام شود.

بیش از ۲۰۰ حرفه ثبت شده در کانادا وجود دارد که هرکدام دارای استانداردهای خاص و الزامات آموزشی هستند که توسط استان ها بیان شده است. در برخی از این مشاغل آموزش قبلی و داشتن گواهینامه کارآموزی برای ورود به حرفه و کار در آن حوزه اجباری است.

اگر به دنبال بهترین روش برای مهاجرت هستید با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام ما از آخرین اخبار مهاجرت مطلع شوید. فرم ارزیابی را پر کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

۱۳۹۹/۶/۶ ۹:۱۵:۱۴ ۶ شهریور ۱۳۹۹ |دسته‌بندی: مقالات کانادا|برچسب‌ها: , |

نظر بگذارید