اظهارات نادرست و اشتباه مهم است

>>>اظهارات نادرست و اشتباه مهم است

ثبت اظهارات نادرست، ناقص و اشتباه هنگام ارائه درخواست به کانادا بسیار مهم است. عواقب این کار ممکن است برای متقاضیان مهاجرت به کانادا که اطلاعات مهم برنامه های خود را نادرست ارائه می دهند یا موفق به افشای آن نمی شوند جدی باشد.

تصمیم اخیر دادگاه فدرال کانادا مشکلات و جدیت ارائه اطلاعات اشتباه یا ناقص هنگام ارائه درخواست مهاجرت را نشان می دهد.

اگر شخصی چنین اشتباهی مرتکب شود باید توضیح معتبری در مورد آن ارائه دهد. اگر فرد این کار را نکند ممکن است پنج سال از درخواست هر نوع وضعیت اقامت در کانادا منع شود.

خانم کارمن مونیز، تبعه مکزیک، اولین بار در سال ۲۰۱۳ با ویزای گردشگری به کانادا آمد. وی اقامت خود را از طریق مجوزهای مختلف بازدیدکننده، کار و تحصیل طی چندین سال آینده تمدید کرد. با این حال حدود سال ۲۰۱۹ وی برای اجازه کار در کانادا درخواست اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) و سوابق بازدید کننده را داد. اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) این درخواست ها را رد کرد، ظاهراً به این دلیل که آنها نگران بودند خانم مونیز در پایان یا قبل از انقضا اقامت مجاز خود، کانادا را ترک کند.

پس از اطلاع از این رد درخواست خانم مونیز به جای آن درخواست مجوز سفر الکترونیکی (eTA) را داد. پرسشنامه آنلاین eTA می پرسد که آیا شخصی هرگز از ورود به کانادا (یا هر کشور دیگر) منع شده است یا از او خواسته شده که آنجا را ترک کند. خانم مونیز جواب منفی داد.

IRCC سپس نامه ای را به خانم مونیز ارسال كرد و در آن نگرانی آنها را در مورد این پاسخ متذكر شد و خاطرنشان كرد كه درخواست وی ممکن است به دلیل عدم اعلام اطلاعات واقعی وی غیرقابل قبول باشد. خانم مونیز بعداً همان روز پاسخ داد و تأیید کرد که وی واقعاً از PGWP رد شده است و توضیح داد که قصد دروغ گفتن ندارد اما سوال را اشتباه درک کرده است.

IRCC این ادعا را رد كرد و نتیجه گرفت كه خانم مونیز اظهار نادرستی كرده و بنابراین ورود او به مدت پنج سال در كانادا غیرقابل قبول است. خانم مونیز درخواست تجدیدنظر قضایی را به دادگاه فدرال ارائه كرد. وی در درخواست خود ادعا كرد كه تصمیم IRCC غیرمنطقی است. به طور خاص او ادعا كرد كه افسر بازبين كننده IRCC موظف است کار خود را انجام دهد اما قبول نكرده است كه پاسخ اوليه خانم مونيز را يك “اشتباه غیر عمد” بداند. وی همچنین ادعا کرد که افسر عوامل دیگر را نادیده گرفته، مانند سابقه خانم مونیز در مورد انطباق با قوانین مهاجرتی کانادا و این واقعیت که IRCC به هر حال از نتیجه منفی درخواست قبلی وی اطلاع داشته است.

دادگاه اولین استدلال را به سرعت رد کرد. ادعاهای مربوط به اشتباهات غیر عمد گاهی به عنوان توجیه اظهارات غلط در مورد درخواست های مهاجرت پذیرفته می شوند، اما در این مورد خانم مونیز توضیح نداد که چگونه یا چرا این سوال را اشتباه درک کرده است. افسر با شناسایی یک نگرانی مشروع درخواست را رد کرد. اشتباهی که مسئولیت آن را خانم مونیز بر عهده داشت نه این که افسر نیازی به توضیح داشته باشد.

شکایت دوم نیز با شکست مواجه شد. دادگاه دریافت افسر بازبینی کننده به در نظر گرفتن گذشته خانم مونیز اشاره نکرد چرا که نیازی به این کار نبوده است. این افسر نیازی به مقایسه برنامه های مختلف از مقاطع مختلف در زندگی خانم مونیز نداشت. این واقعیت که IRCC قبلاً از امتناع قبلی خانم مونیز اطلاع داشته است، خانم مونیز را از تعهد ارائه اطلاعات کامل و درست خلاص نمیکند. همانطور که دادگاه اعلام کرد “متقاضیان نمی توانند به سیستم مهاجرت تکیه کنند تا اشتباهات آنها را تشخیص دهند.”

بر این اساس دادگاه درخواست خانم مونیز را رد کرد و رد شدن آن را نیز تأیید کرد.

این مورد اهمیت ارائه پاسخ های دقیق و کامل را در هنگام دریافت مزایای مهاجرت در کانادا نشان می دهد. خانم مونیز سابقه قابل توجهی در مورد انطباق قبلی با قوانین مهاجرت کانادا داشت اما به یک سوال در مورد درخواست بعدی پاسخ نادرست داد. این خطا کافی بود تا دریابد که وی خود را نادرست معرفی کرده است و بنابراین از نظر کانادا قابل قبول نیست. وی نتوانست نشان دهد که چرا افسر باید حتی فکر می کرد که خانم مونیز یک “اشتباه غیر عمد” مرتکب شده است. سرانجام اتکا به این واقعیت که IRCC  قبلاً اطلاعات صحیح را به دست آورده بود برای خانم مونیز قابل قبول نبود.

نتیجه اصلی این است که اشتباهات مهم هستند. اظهارات نادرست، حتی اگر نسبتاً جزئی باشد، می تواند عواقب مهاجرت بسیار جدی داشته باشد. یک بررسی دقیق توسط طرف دیگر، مانند یک وکیل مهاجرت با تجربه، می تواند به جلوگیری از هرگونه عارضه کمک کند.

 

۱۳۹۹/۱۱/۱۷ ۷:۳۷:۵۵ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ |دسته‌بندی: مقالات کانادا|برچسب‌ها: , |

نظر بگذارید