سیستم آموزش در کانادا

>>>سیستم آموزش در کانادا

ساختار آموزش در کانادا

همانطور که در مقاله پیشین ذکر شد ، سیستم آموزش کانادا دارای چهار سطح کلی است: آموزش مقدماتی ، ابتدایی ، متوسطه و بعد از دوره متوسطه.

آموزش مقدماتی (پیش دبستانی) در کانادا

برنامه های پیش دبستانی در کانادا که برنامه های آموزشی ارائه شده به کودکان خردسال چهار الی پنج ساله پیش از شروع دوره ابتدایی در سن شش سالگی است، توسط مدارس دولتی ، خصوصی و فدرال در داخل کشور و همچنین مدارس نا بینایان و ناشنوایان ارائه می شود.

بیشتر حوزه ها یک سال آموزش عمومی قبل از دبستان (که معمولاً مهد کودک نامیده می شود) را ارائه می دهند. کبک ، انتاریو ، مانیتوبا ، ساسکاچوان و آلبرتا سال های بیشتر طی شده در پیش دبستانی را هم به صورت رایگان ارائه می دهند. والدینی که در حوزه هایی زندگی می کنند که تنها یک سال آموزش ابتدایی رایگان دارند، می توانند فرزندان خود را در برنامه های خصوصی ثبت نام کنند تا این کودکان به سن واجد شرایط پیش دبستانی برسند.

در بیشتر حوزه ها، مهدکودک (برنامه مقدماتی پیش دبستانی، یک سال قبل از ورود به کلاس اول ابتدایی) به کودکانی پیشنهاد می شود که ۵ سال سن خود را با یک تاریخ معین در سال تحصیلی ، مطابق قانون قضایی یا استانی تمام کرده باشند. حضور در این برنامه ها در بیشتر حوزه های اختیاری است ، اگرچه در نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک اجباری می باشد. مدت زمان این برنامه ها متفاوت است. برخی از حوزه ها برنامه های تمام روز را ارائه می دهند، برخی برنامه های نیمه روزه و برخی دیگر هر دو را ارائه می دهند.

در استان کبک ، آموزش های پیش دبستانی رایگان با بودجه عمومی برای برخی از کودکان ۴ ساله معلول و یا از خانواده های کم درآمد به مدت یک سال بیشتر در دسترس می باشد. در انتاریو ، ارائه یک سال تحصیل رایگان بیشتر در پیش دبستانی برای کودکان ۴ ساله به انتخاب هیئت مدیره مدرسه محلی بستگی دارد و بودجه آن توسط وزارت آموزش و پرورش تأمین می شود. در انتاریو ، تمام مدارس این خدمات را به دانش آموزان خود ارائه می دهند. در منیتوبا، یک سال تحصیل رایگان اضافی پیش دبستانی با اختیار هر ناحیه ارائه می شود و در حال حاضر دو بخش در این استان این برنامه را ارائه می دهند که بودجه آن توسط وزارت آموزش و پرورش تأمین نمی شود. در ساسکاچوان ، دو سال تحصیل رایگان اضافی پیش از دبستان در مدارسی ارائه می شود که بخش قابل توجهی از کودکان پیش دبستانی قادر به شرکت در کلاس های یادگیری ارائه شده به مهد کودک و دانش آموزان درجه یک نیستند. این برنامه ها اجباری نمی باشند. آلبرتا همچنین دو سال برنامه کاملاً رایگان پیش دبستانی را برای دانش آموزان معلول یا کسانی که با استعداد یا نابغه در نظر گرفته می شوند، ارائه می دهد.

برنامه درسی ارائه شده در مهد کودک و سایر برنامه های پیش دبستانی ساختار آسانی دارند. دانش آموزان با الفبا، مهارت های لازم برای خواندن و ریاضیات ، موسیقی ، هنر و بازی و سرگرمی آشنا می شوند. کلیه برنامه های آموزش مهد کودک در کشور به گونه ای طراحی شده است که دانش آموزان را برای موفقیت در سطح بعدی آموزش (دبستان) آماده کند و به آنها می آموزد که چگونه در فعالیت های گروهی شرکت کنند و به طور موثر در یک گروه و همچنین با همکلاسی ها و معلم همکاری کنند.

آموزش ابتدایی در کانادا

تحصیلات ابتدایی در کانادا برای همه کودکان اجباری است. معمولاً از ۶ یا ۷ سالگی با کلاس اول شروع می شود. دانش آموزان شش سال تحصیل را از کلاس اول تا ششم ابتدایی به طور معمول به شرح زیر سپری می کنند:

  • کلاس اول (شش تا هفت سالگی)
  • کلاس دوم (هفت تا هشت سالگی)
  • کلاس سوم (هشت تا نه سالگی)
  • کلاس چهارم (نه تا ده سالگی)
  • کلاس پنجم (ده تا یازده سالگی)
  • کلاس ششم (یازده تا دوازده سالگی)

دانش آموزان در مقاطع ابتدایی آموزش به طور معمول در کل سال تحصیلی فقط تحت آموزش یک مربی تحصیل می کنند و آن آموزش را در یک کلاس واحد دریافت می کنند. همچنین ممکن است برنامه های کمک آموزشی ویژه یک تا چهار دستیار آموزشی داشته باشد که بسته به نوع و شدت ناتوانی دانش آموزان، در طول روز به معلم کمک کند.

برنامه درسی در مرحله ابتدایی آموزش شامل تعدادی از موضوعات از جمله ریاضیات، خواندن، زبان (معمولاً زبان انگلیسی، اما فرانسه در کبک)، مطالعات اجتماعی، تاریخ، جغرافیا، علم، موسیقی، هنر و تربیت بدنی است. به طور طبیعی ، دشواری برنامه های درسی با هر نمره قبولی تا حدودی افزایش می یابد، زیرا دانش آموزان یاد می گیرند مهارتهای جدید را به دست بیاورند.

در مقاله بعدی به بررسی ساختار سایر مقاطع تحصیلی در کانادا می پردازیم. اگر به دنبال بهترین روش برای مهاجرت هستید با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام ما از آخرین اخبار مهاجرت مطلع شوید. فرم ارزیابی را پر کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

 

۱۳۹۹/۵/۲۳ ۹:۲۳:۰۲ ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ |دسته‌بندی: مقالات کانادا|برچسب‌ها: , , |

نظر بگذارید