پرتغال

پرتغال  کشوری در جنوب غربی اروپا است. پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است که از شاخهٔ زبان‌های رومی‌تباراست.

جمعیت این کشور ۱۰٫۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است. این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو است و شیوه حکومتی آن جمهوری پارلمانی است. پرتغال جزء کشورهای توسعه ‌یافته به ‌شمار می‌آید. دین مردم این کشور مسیحیت از شاخه کاتولیک رومی است.

پرتغال غربی‌ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست و خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه‌ جزیره  ایبری  را تشکیل می‌دهد. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده‌است و دو مجمع‌الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال هستند.

کشور پرتغال دو منطقه کلان ‌شهری عمده دارد که یکی کلان‌شهر لسیبون در جنوب و دیگری کلان ‌شهر پورتو در شمال است.

لیسبون یکی از اصلی‌ترین مقاصد توریستی در کشور پرتغال محسوب می‌شود و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به صومعه‌ جیرونیموس  اشاره کرد. این ساختمان متعلق به قرن ۱۶ میلادی است و احتمال می‌رود که دلیل ساخت آن، سفر واسکادو دا گاما، جهانگرد و کاشف پرتغالی به کشور هند بوده باشد.

وجود اقیانوس اطلس باعث معتدل شدن آب و هوای آن شده است. در غرب پرتغال، تابستان های خنک با رطوبت کم و آب و هوای معتدل تر، و در جنوب این کشور شما می توانید تابستان نسبتا گرم با هوای مدیترانه ای را تجربه کنید.

اولین کشوری که واحد پولی یورو را پذیرفت، پرتغال بود. اما هنوز هم می‌توان اسکناس‌های اسپوتوئیدی پرتغالی را با یورو مبادله کرد. به طوری که بانک مرکزی این کشور تا سال ۲۰۲۲ به این تبادل پولی ادامه خواهد داد.

زبان رسمی این کشور پرتغالی است که ریشه رومی دارد و بسیار با زبان اسپانیایی نزدیک است. این زبان علاوه بر کشور پرتغال، در ۹ کشور جهان هم صحبت میشود، از جمله برزیل، موزامبیک، آنگولا، گینه بیسائو، تیمور شرقی، گینه استوایی، کیپ ورد و سائو توم و پرینسیپ، همچنین این زبان ششمین زبان پرکاربرد در دنیاست.

ساعت محلی پرتغال ۳.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور ساحلی، نیازمند  ویزا هستند.

 

۱۳۹۷/۷/۲۸ ۷:۴۸:۵۱ ۸ بهمن ۱۳۹۶ |دسته‌بندی: پرتغال|

نظر بگذارید