مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

>>>مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

تحصیل در آلمان

تحصیل در المان

دانشگاه‌های آلمان قابل رقابت با بهترین دانشگاه‌های اروپا و دارای قدمتی دیرینه هستند. دانشگاه هایدلبرگ( دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبرگ) قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور با قدمتی حدود ۶۳۰ سال است. از آن‌جایی که اکثر دانشگاه‌ها در آلمان دولتی هستند، پرداخت شهریه لازم نیست ولی دانشگاه‌ها هر ترم مبلغ کمی را به‌عناون هزینه‌ی ثبت‌نام دریافت می‌کنند که در نقاط مختلف آلمان از ۵۰ تا ۵۰۰ یورو در هر ترم متغیر است. البته در نظر داشته باشید که هزینه‌ی زندگی دانشجویی در بعضی از نقاط آلمان به نسبت بالاست. (بطور مثال در شهر توبینگن هزینه‌ی مسکن حداقل ۳۵۰ یورو در ماه است). هزینه‌ی مسکن بخش بزرگی از هزینه‌های زندگی را شامل می‌شود. به همین منظور اکثر دانشجویان در آپارتمان‌های اشتراکی با سایر دانشجویان زندگی می‌کنند که وِگِ WG که مخفف  Wohngemeinschaft  نامیده می‌شود. تعداد زیادی نیز در خوابگاه‌های متعلق به دانشگاه به سر می‌برند.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در آلمان

تحصیل در این مقطع دوره ای ۴ ساله را شامل می شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان متقاضی باید دارای مدرک حداقل دیپلم و پیش دانشگاهی باشد. علاوه بر آن فرد باید قبولی آزمون سراسری (روزانه یا شبانه) را در مقطع کارشناسی و در رشته ای مرتبط با رشته مورد نظر خود کسب نماید. چنین فردی باید ابتدا یک دوره یک ساله کالج را در کشور آلمان بگذراند تا بدین ترتیب اجازه ورود بهدانشگاه های آلمان را کسب نماید.

دوره کالج برای آن است که شما دیپلمی معادل یک شخص آلمانی دریافت نمایید. تقریبا می توان گفت هیچ دانشگاهی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید. پس فرد برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج شود باید مدرکی ارائه دهد که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند.

در حال حاضر کالج ها از افراد متقاضی تحصیل مدرک B1 آلمانی را تقاضا می کنند. پس اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی در کشور آلمان ادامه تحصیل دهید باید ابتدا برای بدست آوردن مدرک B1 در زبان آلمانی برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. بعد از گذراندن کالج فرد باید در آزمون Feststellungsprüfung شرکت نماید و بر اساس نمرات دیپلم , پیش دانشگاهی, دوره کالج و انتخاب رشته خود فرد, میتواند وارد دانشگاه شود. امکان کار در دوره کالج فقط در تعطیلات میان ترم برای افراد وجود دارد. پس فرد باید توانایی تامین خود بدون نیاز به کار دانشجویی را داشته باشد تا در کشور آلمان دچار مشکل نگردد. ولی اجازه کار در مقطع کارشناسی برای دانشجویان وجود دارد که در ادامه مقاله به این مبحث خواهیم پرداخت.

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان اصولا دو سال است. برای آنکه متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های سراسری, آزاد و … دریافت کرده باشد. گرچه مدارک تحصیلی شما توسط دانشگاه به صورتی دقیق بررسی می شود ولی باید گفت به طور کلی برای آنکه بتوانید در دانشگاه های طراز اول کشور آلمان تحصیل کنید باید رزومه تحصیلی قوی و شاخصی ارائه نمایید.

در دوره کارشناسی ارشد اکثریت رشته ها هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه میگردند. هر زبانی را که برای تحصیل خود انتخاب نمایید باید مدرکی که نشان دهنده تسلط بر آن زبان باشد را نیز ارائه نمایید. در حال حاضر اکثر دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی مدرک  آیلس ۶.۵  به بالا و یا تافل ۹۰ را مطالبه میکنند. اگر خواهان تحصیل به زبان آلمانی هستید بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مدرک B1 یا B2 از شما خواسته می شود.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

به طور کلی مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به شرح ذیل می باشد:

ترجمه رسمی مدرک کارشناسی و ریز نمرات این مقطع
ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن
ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
پاسپورت متقاضی که باید دارای اعتبار بیش از ۶ ماه باشد
مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
توصیه نامه اساتید مقاطع تحصیلی قبلی
پروپوزال و انگیزه نامه
تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکتری

طول دوره مقطع دوره دکتری در کشور آلمان در اکثریت رشته ها ۳ تا ۵ سال است. تحصیل در این مقطع در کشور آلمان در اکثر رشته ها به زبان آلمانی است. البته در مواردی این امکان وجود دارد که دانشجو تز دکتری خود را به زبان انگلیسی ارائه نماید که در این مورد نظر استاد راهنما تعیین کننده می باشد. همچنین امکان گذراندن این مقطع در برخی رشته ها به زبان انگلیسی نیز ممکن است. پذیرش در مقطع دکتری در کشور آلمان پروسه اس زمان بر و پرریسک می باشد.

متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در المان باید با اساتید دانشگاه های مختلف که در حیطه اقدامات پژوهشی او دارای تخصص می باشند ارتباط برقرار نماید. این ارتباط باید به صورت مستمر وجود داشته باشد تا استاد با بررسی رزومه شخص و توانایی های او بپذیرد که به عنوان (SUPERVISOR) شخص خود را معرفی نماید. در این صورت فرد پذیرش خود را اخذ کرده است. اینکه در این مقطع به دانشجو حقوقی تعلق بگیرد یا خیر به نظر استاد مربوطه بستگی دارد و نمی توان درباره آن نظری قطعی ارائه نمود. اما در صورت نظر مساعد استاد میزان این بورس ها چیزی در حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در ماه می باشد. تحصیل در این مقطع نیز مانند دیگر مقاطع تحصیلی در کشور آلمان با هزینه بسیار کم امکان پذیر است که البته رشته های انگلیسی زبان سهم بیشتری را در دریافت شهریه به خود اختصاص داده اند. مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع دکتری در کشور آلمان در رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی آیلس ۷ به بالا و در رشته های ارائه شده به زبان آلمانی مدرک B2 می باشد.

تحصیل رایگان در آلمان در رشته پزشکی

برای تحصیل در رشته پزشکی متقاضی باید دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با معدلی حداقل بالاتر از ۱۷ اخذ نماید که معدل هر دو مقطع دارای اهمیت می باشد. به جز آن قبولی کنکور سراسری در دوره های روزانه و یا شبانه آن در یکی از رشته های مرتبط با پزشکی مانند رشته زیست یا شیمی مورد نیاز است. این پذیرش باید در مقطع کارشناسی بوده و قبولی کاردانی قابل قبول نیست. داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B1 یاB2  که توانایی زبانی متقاضی را به اثبات میرساند نیز از مدارکی است که متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در کشور المان باید به آن توجه داشته باشند. با داشتن این مدارک برای فرد پذیرش M-course در کالج گرفته می شود و فرد به مدت یک سال باید در کالج تحصیل نماید. بعد از آن در آزمون رشته پزشکی شرکت خواهد کرد و در صورت کسب حد نصاب لازم و قبولی وارد این رشته خواهد شد.

هزینه زندگی و اجازه کار دانشجویان در آلمان

شخصی که با ویزای دانشجویی وارد کشور آلمان میشود اگر تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد محدودیتی برای اشتغال ندارد. در غیر این صورت اجازه کار پاره وقت دارد که این کارها بیشتر کارهای دانشجویی و کار در شرکت های خصوصی می باشد. در آمد متوسط این گونه کارها ۸ تا ۱۰ یورو در ساعت است. ساعات کار دانشجویی بسته به شهر وایالتی که دانشجو در آن مشغول به تحصیل و زندگی است متفاوت می باشد. در اکثریت ایالات دانشجو میتواند ۱۸۰ روز در سال به صورت پاره وقت به کار بپردازد. البته فرد میتواند به اداره کار مستقر در شهر محل زندگی خود مراجعه کند و در مواردی اجازه کار ۱۰ ساعت دیگر در هفته را نیز اخذ می نماید. در ایالات محدودی نیز دانشجو فقط اجازه دارد در تعطیلات بین دو ترم و تعطیلات تابستان به کار بپردازد.

هزینه زندگی در آلمان به عوامل متعددی وابسته است که از جمله آن ایالت محل زندگی دانشجو, سبک زندگی او اشاره کرد.به طور کلی می توان گفت هزینه های متوسط زندگی یک شخص در کشور آلمان حدودا  ۷۰۰ تا۸۰۰ یورو به صورت ماهیانه می باشد. بیشترین میزان هزینه های زندگی مربوط به تهیه مسکن است که دانشجو برای آن هزینه ای در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو را متقبل خواهد شد.

برای کاهش این هزینه دانشجو می تواند از سوئیت های دانشجویی به جای خانه های شخصی استفاده نماید. ضمن آنکه هزینه مسکن در شهر های کوچک ارزانتر از شهرهای بزرگ است. هزینه خوراک و پوشاک یک فرد در طی یک ماه نیز چیزی در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو خواهد بود. دانشجویان در کشور آلمان با پرداخت ماهیانه ۵۰ یورو بیمه درمانی خواهند شد. دیگر هزینه های جانبی زندگی مانند هزینه آب, برق, گاز و اینترنت ۵۰ تا ۱۰۰ یورو خواهد بود. لازم به ذکر است که میزان هزینه های زندگی به سبک زندگی افراد وابسته است.

همچنین اگر شما متاهل هستید و خواهان همراهی همسر و فرزندانتان در کشور آلمان هستید باید گفت در مقاطع تحصیلات دانشگاهی این امکان وجود دارد که شخص دانشجو همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه داشته باشد. برای این امر باید ابتدا شخص دانشجو وارد کشور آلمان شود و برای همسر و فرزندانش درخواست ویزای همراه ارائه نماید و دعوت نامه ای برای ایشان ارسال نماید  تا آنها بتوانند با دریافت ویزا به او ملحق شوند.

 

۱۳۹۶/۱۱/۳۰ ۶:۲۳:۴۸ ۳۰ دی ۱۳۹۶ |دسته‌بندی: آلمان, روش‌های مهاجرت|

نظر بگذارید