درباره ایالت ویکتوریا بیشتر بدانید

ویکتوریا

آب و هوا

آب و هوای شهر ملبورن، اقیانوسی است و فشار هوا و باد های منطقه، اغلب شرایط آب و هوایی متغیری در این شهر ایجاد می کند. زمستان های این شهر از دیگر شهرهای استرالیا سردتر است ولی در فصل بهار، آب و هوای آن معتدل و دل انگیز، همراه با آسمانی صاف است.

زبان

در این شهر حدود ۱۸۰ گویش و زبان وجود دارد ولی زبان اصلی آن انگلیسی است و پس از آن زبان های چینی، ایتالیایی، یونانی و ویتنامی بیشترین استفاده را در این شهر دارند.

مذهب

در سال ۲۰۰۶، ۲۸/۳ درصد از ساکنان ملبورن، کاتولیک، ۲۰ درصد بدون مذهب مشخص و مابقی معتقد به ادیان اسلام، یهود، هندو بودایی بوده اند.

جشنواره ها

ملبورن مهد و مرکز پیدایش صنعت فیلم سازی و سینما، تلویزیون، رقص باله، هنر امپرسیونیسم، سبک های مختلف رقص مثل نیو وگ و ملبورن شافل در استرالیا و مرکز مهم موزیک کلاسیک و امروزی در این کشور است. فوتبال به روش استرالیایی نیز در ملبورن ابداع شده است.

ملبورن شهری با نشانه های فرهنگی از سراسر جهان است. این شهر در فهرست شهرهای ادبی جهان در یونسکو، در ردیف دوم پس از ادینبورگ اسکاتلند قرار دارد. هر سال ملبورن میزبان جشنواره های مختلفی است که برخی از آنها عبارتند از:
فستیوال موسیقی تابستانی (Summer Music Festival): این فستیوال موسیقی الکترونیکی، در ماه ژانویه در مرکز هنرهای ویکتوریا برگزار می شود.
فستیوال سنت کیلد (اSt.Kilda Festival): این فستیوال از پنجم تا سیزدهم فوریه برگزار می شود و شامل اجرای موسیقی، نمایشگاه غذا و سرگرمی های خاص کودکان است.
فستیوال موسیقی ملبورن(Melbourne Music Festival): این فستیوال در فوریه با موضوع موسیقی محلی برگزار می شود.
جشنواره مومبا (Momba Festival): در سال ۱۹۵۵ آغاز شد و اکنون یکی از بزرگترین جشنواره های ملبورن است که در طول چهار روز در اواسط ماه مارس برگزار می شود و شامل برنامه هایی از قبیل موسیقی، مسابقات قایق رانی، آتش بازی، نمایش، مسابقات اسکی قهرمانی، رقص و تئاتر و غیره است.
جشنواره غذاوشراب(Melbourne Food and Wine Festival): یکی ازبزرگترین جشنواره های جهان است که هر سال در ماه مارس با ارائه غذاهای با کیفیت و لذیذ برگزار می شود. این جشنواره از سال ۱۹۹۳ فعالیت خود را با دوازده برنامه آغاز کرد که اکنون این تعداد به ۱۴۰ برنامه در طول شانزده روز رسیده و تعداد زیادی آشپزهای ماهر از سراسر جهان را به خود جذب می کند.
جشنواره بین المللی کمدی ملبورن (Melbourne International Comedy): سومین جشنواره کمدی بزرگ جهان و یکی از بزرگترین وقایع فرهنگی استرالیاست که ازسال ۱۹۸۷ فعالیت خود را شروع کرده و هر سال در ماه آوریل به مدت چهار هفته برگزار می شود. شرکت کنندگان این جشن، صدها نفر از هنرمندان بین المللی اند.
فستیوال بین المللی جاز ملبورن (Melbourne Jazz Festival): این فستیوال همه ساله از سال ۱۹۹۸ در اواخر آوریل و اوایل می در این شهر برگزار می شود. نمایشگاه بین المللی گل و گیاه ملبورن.
Melbourne International Flower and Garden Show: هر سال در اوایل آوریل در ساختمان نمایشگاه سلطنتی و باغ های کارلتون برگزارمی شود. این نمایشگاه در سال ۲۰۰۵ موفق ترین و بزرگ ترین رویداد مربوط به باغبانی در نیمکره جنوبی شناخته شد و در میان پنج نمایشگاه برتر گل و گیاه جهان قرار گرفت.
جشنواره بین المللی جازفرینج (Jazz Fringe International Festival): اولین بار در سال ۲۰۰۵ برگزار شد و یکی از جشنواره هایی است که سالانه و در اوایل می با حضور دویست هنرمند از سراسر جهان و استرالیا و ۵۵ برنامه در ملبورن برگزار می گردد. کنسرت های آزاد در میدان فدراسیون، کلاس های آموزش موسیقی برای کودکان و جلسات و نشست های موسیقی جاز از برنامه های این جشن است.
فستیوال نکست ویو (Next wave Festival): فستیوالی دوسالانه است که به مدت ۲ هفته در می برگزار می شود. در این فستیوال کارهای هنری افراد بین ۱۸ تا ۳۰ سال در هر نوع زمینه ای از هنر به نمایش گذارده می شود از جمله رقص، تئاتر، هنرهای تجسمی، نمایش، ادبیات و… این فستیوال در سال ۱۹۴۸ آغاز به کار کرده است.
جشنواره بین المللی فیلم (MIFF International Film Festival): در سال ۱۹۵۱ فعالیت خود را آغاز کرد و هر سال به مدت سه هفته از اوایل جولای تا اواسط آگوست با نمایش چهارصد فیلم از پنجاه کشور مختلف برگزار می شود. این فستیوال یکی از قدیمی ترین ها در نوع خود در دنیاست. چندین برنامه دیگر در کنار این فستیوال برگزار می شوند از جمله فستیوال بین المللی انیمیشن ملبورن و فیلم های زیرزمینی.
جشنواره استنسیل (Stencil Festival): آغاز به کار این جشنواره در سال ۲۰۰۴ با نمایش آثار هنرمندان بین المللی بوده است و هر سال به مدت ده روز در آگوست با برپایی نمایشگاه های مختلف، نمایش های زنده، سخنرانی هنرمندان، کلاس های مهارتی و نمایش فیلم های خیابانی برای عموم مردم و با حضور ۱۵۰ هنرمند از سراسر جهان برگزار می شود.
جشنواره نویسندگان (Writers Festival): این فستیوال همه ساله به مدت ۱۰ روز در سپتامبر برگزار می شود. در این فستیوال بیش از ۴۳۰ نویسنده بین المللی و محلی شرکت می کنند و کارهای خود را ارائه می دهند. مرکز اصلی برگزاری این جلسات در سالن تئاتر آتنیوم ملبورن است.
جشنواره دوچرخه سواری (Cycling Festival): این جشنواره اولین بار در سال ۱۹۹۳ برگزار شد. محل آن بوستان ویکتوریاست و شرکت کنندگان، مسافتی به طول ۲۱۰ کیلومتر در اطراف بندرگاه فیلیپ در طول یک روز طی می کنند. این جشنواره در اواخر اکتبر برگزار می گردد.
جشنواره فرینج ملبورن (Melbourne Fringe Festival): جشنواره ای هنریست که هر سال، سه هفته از اواخر سپتامبر تا اوایل اکتبر برگزار می شود و معمولا با شروع جشنواره بین المللی هنر ملبورن تداخل دارد. این جشنواره شامل اجراهای هنری مختلف در زمینه های تئاتر، کمدی، موسیقی، فیلم و… است.
جشنواره بین المللی هنر (International Arts Festival): یکی از رویدادهای فرهنگی و هنری شهر ملبورن که به مدت ۱۷ روز در ماه اکتبر برگزار می شود. این فستیوال از سال ۱۹۸۶ با نمایش رایگان رقص، تئاتر، موسیقی، هنرهای چندسانه ای و هنرهای تجسمی در فضای باز و با شرکت هنرمندانی از استرالیا و کشورهای مختلف برگزار می شود. سالانه حدود پانصد هزار نفر از این مراسم بازدید می کنند.

دانشگاه ها

ملبورن دانشگاه های زیادی دارد که در میان آنها دانشگاه ملبورن و دانشگاه موناش معتبرتر هستند. این دو دانشگاه، عضو گروه هشت دانشگاه های استرالیا نیز هستند. وجود دانشگاه هایی معتبر در شهر ملبورن باعث شد تا این شهر در سال ۲۰۰۸ در ردیف چهارم برترین شهرهای دانشگاهی جهان بعد از لندن، بوستون و توکیو قرار بگیرد.

دانشگاه موناش: دانشگاهی نیمه دولتی در ملبورن است که درسال ۱۹۵۸ تاسیس شده و با حدود پنجاه و پنج هزار دانشجو بزرگ ترین دانشگاه در استرالیا و دومین دانشگاه قدیمی در ایالت ویکتوریا است. این دانشگاه دارای هشت کالج شامل ۶ کالج در ایالت ویکتوریا، یکی در مالزی و دیگری در آفریقای جنوبی و دو مرکز تحقیقاتی در ایتالیا و هندوستان است .این دانشگاه که بیشتر دانشجویان خود را از بین دانش آموزان ممتاز مدارس ویکتوریا و مناطق دیگر جذب می کند، براساس آمار سال ۲۰۱۰، در رده شصت و یکم دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفت.
رنکینگ جهانی درسال ۲۰۱۳ میلادی: ۳۹

دپارتمان ها و رشته ها:
– دانشکده علوم بازرگانی
– دانشکده ارتباطات و رسانه
– دانشکده طراحی، خلاقیت هنری، معماری
– دانشکده آموزش
– دانشکده فنی مهندسی
– دانشکده محیط زیست
– دانشکده فناوری اطلاعات
– دانشکده حقوق و مطالعات سیاسی
– دانشکده پزشکی، بهداشت، داروسازی
– دانشکده علوم

دولت و سیاست

ویکتوریا دارای یک پارلمان است که بر اساس سیستم وست مینستر حکومت می‌کند. قدرت قانون گذاری بر عهده‌ی فرماندار (نماینده ملکه)،  قوه مجریه (دولت) و دو اتاق قوه مقننه است. پارلمان ویکتوریا شامل مجلس قانون گذاری، شورای قانون گذاری مجلس سنا و ملکه استرالیا است. فرماندار به نخست وزیر و کابینه دولت هم مشاوره می‌رساند. فرماندار ویکتوریا لیندا دسائو است.
گفته می‌شود ویکتوریایی ها و ملبورنی ها به طور خاص، پیشرفته تر از باقی استرالیایی ها هستند. آنها بیشترین حمایت را از ازدواج همجنس گرایان داشتند و در هیچ کجا به اندازه ویکتوریا، مردم در حمایت از همه پرسی سال ۱۹۹۹ شرکت نکردند.  به طور  کلی از نظر اجتماعی مترقی، حامی چند فرهنگی و به دور از افراط از هر نوعی به شمار می‌روند.
ویکتوریا به ۷۹ بخش شهرداری، شامل ۳۹ ناحیه،۳۲ شهر و ۷ روستا و یک دهکده تقسیم می‌شود.

جمعیت و ساختار سنی

سرشماری سال ۲۰۱۱ استرالیا گزارش داد که ساکنین ویکتوریا ۵.۳۵۴.۰۴۲ نفر هستند و تخمین می زنند جمعیت در سال ۲۰۵۰ به ۲/۷ میلیون نفر خواهد رسید. حدود ۷۲ درصد از ویکتوریایی ها در استرالیا به دنیا آمده اند. بزرگترین گروه افراد متولد خارج از استرالیا از بریتانیا، چین، ایتالیا، ویتنام، یونان و نیوزیلند است. بیشتر از ۷۵ درصد از از ویکتوریایی ها در ملبورن زندگی می کنند که در جنوب این ایالت واقع شده است. منطقه شهری ملبورن ۴.۱۷ میلیون نفر جمعیت دارد.
دولت پیش بینی کرده تا سال ۲۰۲۱ ، یک چهارم ویکتوریایی ها بالاتر از ۶۰ سال خواهند داشت.

مذهب و تحصیلات

حدود ۶۱.۱ درصد خود را مسیحی معرفی می کنند. که کاتولیک ها با ۲۶.۷ درصد بزرگترین جمعیت مذهبی به شمار می روند. ویکتوریا ۱۵۲.۷۷۵ نفر مسلمان و ۴۵.۱۵۰ نفر یهودی دارد. آیین هندو سریعترین مذهب در حال رشد است. ۲۰ درصد هم هیچ دینی ندارند.
آموزش و پرورش ویکتوریا متشکل از هفت سال آموزش ابتدایی(یک سال آماده سازی) و شش سال آموزش متوسطه است. سالهای پایانی متوسطه برای نوجوانان بالای ۱۷ سال اختیاری است.
دانشگاه ملبورن رتبه یک را در استرالیا و در نیمکره جنوبی، قدیمی ترین دانشگاه است. ویکتوریا ۹ دانشگاه دارد. ویکتوریا ۱۸ موسسه آموزش فنی و پیشبردی دارد.

اقتصاد و کشاورزی

ایالت ویکتوریا با تولید یک چهارم ناخالص داخلی کشور دومین اقتصاد بزرگ استرالیا بعد از نیوساوت ولز است. سرمایه گذاری، بیمه و خدمات سرویس دهی بزرگترین بخش تولید درآمد ویکتوریا است.
مزارع ویکتوریا از باغبانی در مقیاس کوچک تا مقیاس بزرگ، دام و تولید دانه در حال فعالیت است. یک چهارم زمینهای کشاورزی برای محصولات مصرفی استفاده می‌شود. زمین های کشاورزی عمدتا در غرب این ایالت هستند که برای کشت گندم و جو استفاده می شوند و بعد از آن سایر میوه ها. دامداری عمدتا در شمال و غرب این ایالت است که برای مصارف داخلی و صادرات استفاده می شوند. در واقع ویکتوریا گوسفند زنده به شرق میانه برای گوشت و به باقی جهان برای پرورش صادر می‌کند.

ویکتوریا دارای طیف گسترده‌ای از شرکتهای سرمایه گذاری ساخت و ساز است و ملبورن به دنبال جیلانگ یکی از مهم ترین شهرهای صنعتی است.  ماشین آلات و تجهیزات ساخت و ساز مهم ترین فعالیت باارزش ایالت است، به دنبالش غذا و تولیدات آشامیدنی.
صنعت معادن ویکتوریا نیز روی تولید انرژی مواد معدنی، ذغال سنگ، نفت خام و گاز نزدیک به ۹۰ درصد تولید داخلی متمرکز شده است.
صنایع خدماتی سریعترین رشد در اقتصاد ویکتوریا را دارد که شامل طیف گسترده‌ای از فعالیتهای عمومی، اجتماعی، خدمات شخصی، دارایی یا سرمایه گذاری، بیمه و اموال، خدمات دولتی، حمل و نقل، ارتباطات،  عمده فروشی و خرده فروشی می‌باشد.

توریسم

ایالت ویکتوریا دارای مناطق توریستی متعددی است که بعضی از این مناطق توریستی عبارتند از:
-شهر ملبورن و جاذبه های مرکز آن مانند کازینو تاج، باغ وحش، موزه ملبورن، آکواریوم ملبورن.
-بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی
-جاذبه های طبیعی مانند دوازده حواری، پرتگاه ویلسونس، پنگوئنز فری، دریاچه گیپسلند، غارهای بوکان، دره یارا، نمایشگاه بین المللی هوایی استرالیا و جیلانگ، شبه جزیره بلارین، شبه جزیره مورنینگتن، زمین کریکت ملبورن، گالری ملی ویکتوریا، گشت ساحلی در سواحلی مانند ساحل زنگ ها، تورکی و لورن، ارتفاعات ویکتوریای مرکزی از جمله هایکورتنی در زمستان ها و…
ویکتوریا با وجود اندازه کوچک، دارای آب و هوای متنوع است. در شمال غرب آن، هوا معتدل نیمه خشک در تابستانها، تا معتدل سرد در محدوده سواحل متغیر است.

خدمات رفاهی، زیرساخت ها و حمل و نقل

شبکه جاده‌ای ویکتوریا با بزرگراههای کاملا منشعب، از ملبورن به دیگر شهرها و با جاده های فرعی متصل به بزرگراه، به مراکز روستایی دسترسی دارد. خطوط ریلی ویکتوریا شامل مترو ملبورن به سراسر ملبورن و حومه می‌شود. علاوه بر آن چندین اپراتور حمل و نقل گردشگری کوچکتر نیز وجود دارد. ملبورن بزرگترین شبکه جهانی تراموا که در حال حاضر توسط یارا تراموا اداره می‌شود، را دارد. فرودگاه ملبورن بسیار پر رفت و آمد است. فرودگاه آولون، دومین فرودگاه پر رفت و آمد ایالت که دو فرودگاه دیگر هم برای کم کردن ترافیک هوایی ملبورن دارد. فرودگاه همیلتون و پورتلند نیز برای پروازهای داخلی برنامه ریزی شده‌اند. بندر ملبورن بزرگترین بندر تجاری برای رد و بدل محموله در کل استرالیا است. از سال ۲۰۱۳ کشیدن سیگار در تمام ایستگاه های قطار و تراموا و اتوبوس ممنوع اعلام شده است.
انرژی : آب و برق ویکتوریا عمدتا از نیروگاههای ذغال سنگ قهوه‌ای استخراج می‌شود. آب شامل مجموعه‌ای از سدها و مخازن عمدتا با کیفیت بالا و کلر کم، در مرکز ویکتوریا نگهداری می‌شود.

۱۳۹۶/۱۲/۲ ۱۹:۵۹:۳۴ ۳۰ دی ۱۳۹۶ |دسته‌بندی: استان‌ها, استرالیا|

نظر بگذارید