انتاریو (Ontario)

ontario map

ontario map

آنتاریو (Ontario) مشهورترین مقصد برای مهاجرت به کانادا ، پرجمعیت ترین استان و محل سکونت بیش از ۱۲ میلیون شهروند کانادا به شمار می رود. همچنین این استان دومین استانی است که بیشترین مساحت خشکی را دارا است و در مرکز کانادا واقع شده است. مرکز استان انتاریو شهر تورنتو (Toronto) است، که جمعیت ۵.۳ میلیونی آن، این شهر را تبدیل به بزرگترین شهر کانادا کرده است. همچنین این شهر مرکز مالی و محل معاملات بورس در کشور می باشد. تقریبا نیمی از افراد ساکن در تورنتو متولد کشورهای دیگر میباشند، و این شهر از این لحاظ که بیشترین فرهنگها را در خود جای داده رتبه اول در دنیا را به خود اختصاص داده است. از دیگر شهر های انتاریو شهر اتاوا (Ottawa) است که مرکز ادارات دولتی و پایتخت کشور کانادا به شمار می آید و در جنوب شرقی استان واقع شده است. از دیگر شهرهای مهم این استان می توان به لندن ، تاندر بی ، همیلتون ، کینگ استون و سادبری اشاره کرد. با وجود آنکه انتاریو مرکز اقتصادی کشور به حساب می آید در عین حال این استان از لحاظ تنوع منابع طبیعی نیز شهره است ، این منابع شامل جنگلهای وسیع ، پارک های زیبای حفاظت شده ، ۴ دریاچه از ۵ دریاچه بزرگ کشور و آبشار نیاگارا است که البته شهرت جهانی دارد . تکمیل کننده این تنوع طبیعی ، تنوع فرهنگی است ،که محصول مهاجرت گسترده به جامعه ایست که همزیستی و تحمل بین فرهنگها را در خود پرورده است . شهر های انتاریو بسیاری از هنرمندان ، گردشگران و نخبه گان را از سراسر جهان بسوی خود جلب کرده و موجبات تولید ثروت و علم را در این سرزمین فراهم آورده اند . به دلیل دارا بودن جمعیت بالای افراد خارجی در تورنتو، احساس جهان متمرکز شده در یک منطقه، در این شهر ملموس است.

اشتغال و اقتصاد در انتاریو

به دلیل آنکه استان انتاریو قطب اقتصادی کانادا محسوب می شود ، در نتیجه انواع صنایع در این استان بخصوص در تورنتو و دیگر مناطق شهری یافت می شوند . این استان محلی برای ارائه خدمات مدرن و اطلاعات اقتصادی در کنار بسترهای لازم برای تولید است . اتاوا که مرکز ادارات دولتی و اکثر وزارتخانه های فدرال است میتواند به جذب مشاغل گوناگون و همچنین سازمانهای بین المللی غیر تجاری کمک شایانی نماید .

صنعت اتومبیل بخش اصلی تولیدات صنعتی انتاریو را شامل میشود که شرکتهای کانادایی جزو شرکتهای پیشرو جهان در این صنعت می باشند (بسیاری از خودرو های آمریکایی در کانادا تولید می شوند). همچنین پس از یک دوره رکود در صنعت ، در سه سال گذشته شاهد سرمایه گذاری های کلان توسط صنایع پیشرو در طرح ها و فن آوری های جدید بوده ایم .

همچنین این استان دارای منابع طبیعی غنی مورد نیاز صنایع میباشد. یک شرکت معدنی قدیمی دارای معادن نیکل و آهن نمونه ای از این منابع میباشد. جنگلهای وسیع این استان میتواند منابع خوبی برای صنایع چوب بری ، تهیه خمیر چوب و کاغذ با شیوه های نوین باشد. بعلاوه با افزایش تمایل مردم به سرگرمی های گوناگون وجدید ،طبیعت انتاریو این فرصت را در اختیار علاقه مندان به گردشگری قرار میدهد .
آمار بیکاری در استان کمی کمتر از میانگین آمار بیکاری در کشور و در حدود ۶.۶ درصد میباشد. موقعیتهای شغلی در این استان با توجه به اقتصاد و صنایع گوناگون موجود در آن از تنوع بسیاری برخوردار است تا جایی که از کشاورزی تا فن آوری اطلاعات در آن می توان یافت. سطح ایجاد اشتغال در انتاریو در سالهای اخیر بسیار خوب بوده و پیش بینی می شود که به همین صورت ادامه یابد.

استاندارد زندگی در انتاریو

بطور میانگین درآمد اهالی انتاریو در بین استانهای کانادا جزو بالاترین درآمدها می باشد. گرچه برخی از هزینه های زندگی بخصوص هزینه مسکن افزایش یافته است. متوسط درآمد خانواده ها در انتاریو به رقم ۸۹٫۵۵۰ دلار در سال می رسد. همچنین این استان با رقم ۱۴.۰۰ دلار در ساعت دومین نرخ پایه حقوق ساعتی در کشور را دارا می باشد . نرخ مالیات بر ارزش افزوده در انتاریو ۱۳٪ است. باوجود آنکه هزینه های زندگی در این استان اندکی بالاتر از میانگین کشوری می باشد، نرخ درآمدها در این استان می تواند از عهده زندگی با بالاترین معیارها در میان کشورها برآید . تورنتو و اتاوا به دلیل شهرتشان در نظافت و تمیزی ، ایمنی و در دسترس بودن خدمات در مقایسه با شهرهای هم قیاس همواره جزو بهترین شهرها برای زندگی بوده اند و همین استانداردهای بالای زنگی موجب شده که انتاریو به مقصد اصلی مهاجران جدید به کانادا تبدیل شود .

مسکن در انتاریو

به دلیل رشد مداوم و ازدیاد جمعیت شهرهای بزرگ در انتاریو قیمت مسکن در این شهرها نسبت به دیگر شهرهای کانادا بالاتر است . البته باید این نکته را نیز مد نظر داشت که میزان درآمد بالا در این شهرها می تواند به جبران این هزینه ها کمک نماید ، همچنین این رویه در شهر های کوچکتر این استان به شدت شهرهای بزرگتر نیست. با این وجود بسیاری از خانواده ها برای کاستن هزینه های زندگی خود روی به زندگی در شهرک های اطراف شهر های بزرگ آورده اند . میانگین قیمت یک آپارتمان در تورنتو بالاتر از ۵۰۰٫۰۰۰ دلار و در اتاوا بیشتر از ۲۵۰٫۰۰۰ دلار می باشد. بسته به شهر و کیفیت خانه، بین ۲۵ تا ۴۱ درصد درآمد خانواده ها در انتاریو صرف تملک یک خانه می شود.

تحصیلات در انتاریو

انتاریو مرکزی برای موسسات تحقیقاتی شناخته شده ای در سطح جهان است که از بودجه آموزشی استانی استفاده می نمایند . ثبت نام از کودکستان تا سطح ۱۲ به طور عمومی انجام می گیرد ، مدارس کاتولیک و فرانسه در سرتاسر استان پراکنده می باشند که با پشتیبانی مالی از طریق مالیات دهندگان حمایت می شود و تحت نظارت دولت استانی به آموزش دروس طراحی شده می پردازند. مدارس متعدد کاتولیک جهت حفاظت از تاریخ اقلیت کاتولیک مورد حمایت نظام آموزشی کانادا قرار می گیرند . همچنین در بسیاری از مناطق ، مدارس دیگری که از محل بودجه عمومی اداره میشوند می توانند به عنوان مدارس جایگزین مورد انتخاب دانش آموزان قرار گیرد . همچنین انتاریو به عنوان استانی پیشرو در آموزشهای خاص شناخته می شود. تا سال ۲۰۰۳ این استان دارای رتبه ۱۳ در آموزش دوره دبیرستان به شمار می آمد که این دوره با دوره آموزشی جدیدی که به صورت استاندارد و با دروس جدید در سراسر استان جهت آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه ، دانشکده های فنی و حرفه ای، دوره های آموزش تجارت و ورود مستقیم به بازار کار تدارک دیده شده بود جایگزین شد . این برنامه استاندارد جدید به منظور اطمینان بخشیدن از رعایت کیفیت و بی طرفی در مدارس سرتاسر استان طراحی شده است . آموزش دوره بعد از دبیرستان در انتاریو شامل شبکه ای از سازمانها است که از طریق بودجه عمومی اداره میشوند . این سازمانها موضوعات ومشاغل گسترده ای را تحت پوشش قرار می دهند مانند: دانشگاههای پژوهشی مشهوری که دارای دانشکده های هنر، فن آوری و کشاورزی می باشند و همچنین دیگر برنامه های منحصر به فرد. در ضمن دانشگاههای انتاریو در بین دانشگاههای معروف و شناخته شده جهان قرار می گیرند که از جمله شاخص ترین آنها می توان به دانشگاه تورنتو ، کویین ، یورک و دانشگاه انتاریو غربی اشاره کرد . میانگین شهریه پرداختی در سال یک دانشجو در این استان ۱۵۰۰۰ دلار می باشد که کمی کمتر از میانگین کشوری است.

خدمات درمانی در انتاریو

بنا بر قوانین کانادا تمام ایالات این کشور موظف به فراهم آوردن بهداشت و درمان رایگان برای تمام شهروندان و کسانی که به صورت قانونی به تبعیت این کشور درآمده اند هستند. به عبارت دیگر بسیاری از خدمات بهداشتی و درمانی در کانادا بدون دریافت وجهی از بیمار ارئه می شود . البته برخی از درمانهای غیر ضروری (مانند: جراحی های زیبایی غیر ضروری و برخی از مراقبتهای دندان پزشکی) عموما مشمول این قانون نمی شوند اما لیست اینگونه خدمات در استانهای مختلف متفاوت است .
مراقبتهای بهداشتی و درمانی بطور کامل برای تمام افراد ساکن در انتاریو بطور رایگان مهیاست .
طرح بیمه درمانی انتاریو  (OHIP) تمام مخارج خدمات درمانی برای شهروندان این استان و اکثر ساکنین دائم در این استان را بطور کامل پرداخت می کند . این مخارج عبارتند از هزینه معاینه پزشک ، آزمایشات پزشکی ، فوریتهای پزشکی ، بستری در بیمارستان و فوریتهای دندان پزشکی.

در حال حاضر ۲۱۱ بیمارستان در سرتاسر استان وجود دارد که شامل بیمارستانهای ارائه دهنده خدمات اورژانس، بیمارستانهای تخصصی و بیمارستانهای تحقیقاتی می باشند. همچنین این استان دارای هشت بیمارستان خصوصی نیز می باشد که خدمات خاص خود را به شهروندان ارائه می دهند.

تاریخچه انتاریو

انتاریو یکی از ۴ استان اصلی بود که در معاهده ۱۸۶۷ کانادا به هم پیوستند . نام اصلی استان ” کانادای بالا ” بوده (با توجه به اینکه ” کانادای پایین ” نیز در آن دوران وجود داشته که امروز کبک خوانده می شود ). نام استان از دریاچه انتاریو گرفته شده است ، که خود این نام نیز در زبان هورن Huron به معنای دریاچه بزرگ می باشد . از آنجائیکه این استان یکی از اولین مناطق صنعتی در کانادا به شمار می آید ، محل قدیمی ترین شرکتهای کانادایی نیز هست . تاریخچه انتاریو توسط مهاجرانی ساخته شده است که ابتدا با قایق ، سپس با قطار و سرانجام با هواپیما برای آباد کردن این استان وارد آن شده اند . حتی پیش از بوجود آمدن کانادا مهاجران برای شروع یک زندگی جدید وارد آن شده بودند. با ورود موج جدید مهاجران از مناطق مختلف جهان طی دوران مختلف هریک از آنها تاثیرات فرهنگی خود را بر فرهنگ این استان برجای گذارده اند .

فرهنگ استان انتاریو

با وجود فرهنگهای مختلف که از سرتاسر دنیا به این استان کوچ کرده اند ، انتاریو یکی از غنی ترین مناطق دنیا از لحاظ تنوع فرهنگی به شمار می آید . حتی در شهرهای بزرگتر مثل اتاوا و تورنتو که در قلب انتاریو قرار دارند شاهد جوامع متنوع فرهنگی هستیم ،تا جائیکه هر تازه واردی به این شهر با وجود زندگی کردن در کنار دیگر فرهنگها احساس غریبی و بیگانگی نخواهد کرد. انتاریو از لحاظ دارا بودن فضای دوستانه شهرت جهانی دارد. از لحاظ رویدادهای مهم فرهنگی ، علمی و ورزشی انتاریو جایگاه ویژه خود را در بین جوامع جهان یافته است. به عنوان مثال جشنواره بین المللی فیلم تورنتو است که تمام چهره های مطرح این رشته را به این شهر می کشاند و بسیاری از بهترین فیلمسازان جهان اولین نمایش کارهای خود را به تماشاگران این شهر ارائه می کنند . در حالی که حضور چهره های جهانی در اینجا بسیار چشمگیر است ، اما اهالی منطقه نه تنها به این فرهنگ وارداتی بسنده نمیکنند ،برعکس تولیدات هنری ، ورزشی و تفریحی منطقه در رشد و رونق این رشته ها در بین جوامع بسیار موثر بوده است . نقطه برجسته فرهنگ انتاریو به جوامع مهاجر مربوط می شود . ترکیب جمعیتی گوناگون در شهرهای بزرگ استان، رویدادهای فرهنگی متنوعی را موجب می شود که خوشایند ساکنین و گردشگران است. به عنوان مثال می توان به جشنواره اهالی حوزه کارائیب اشاره کرد که در نوع خود بزرگترین جشنواره فرهنگی اهالی آن منطقه در جهان به شمار می آید ، که در ابتدا توسط جامعه مهاجر از آن منطقه و به منظور شناساندن فرهنگ خود به دیگران صورت گرفت و امروز تبدیل به جشن بزرگی شده که هرساله بیش از ۱.۲ میلیون نفر را برای بازدید جذب خود می کند . همچنین تمام فرهنگهای مختلف در سراسر استان در کنار هم برای شکل دادن به یک فرهنگ واحد کمک می کنند.

جمعیت استان انتاریو

انتاریو با دارا بودن ۱۲ میلیون نفر جمعیت پر جمعیت ترین استان در کانادا می باشد. بیش از ۹۰ درصد از این جمعیت در قسمتهای جنوبی استان که در ۲۰۰ کیلومتری مرز با آمریکا میباشد زندگی می کنند. بخش عمده ای از این جمعیت در تورنتو و اطراف آن زندگی می کنند (که در حال حاضر نزدیک به ۶ میلیون نفر را شامل می شوند). بعلاوه بخش “گلدن هورس شو” “Golden Horseshoe” که قسمت اعظمی از تورنتو را احاطه کرده است محل سکونت بسیاری از اهالی استان می باشد . تورنتو بزرگترین شهر در انتاریو است که در عین حال بزرگترین شهر کانادا و پایتخت این استان نیز محسوب می شود . طبق آمار مناطق شهری بزرگ (CMA) جمعیت تورنتو به مرز ۵.۸ میلیون نفر رسیده است و هنوز هم در حال گسترش است . مارک هام ، که قسمت شمال شرقی شهر را شامل میشود ، سریعترین رشد در بین شهر های کشور را دارا است . اتاوا دومین شهر بزرگی است که با ۱.۱ میلیون نفر جمعیت پایتخت کشور نیز هست . دیگر شهرهای اصلی شامل همیلتون ، لندن و کی چنر-واترلو درجنوب غربی انتاریو، کینگ استون در قسمت شرقی و سادبری در مرکز استان می شوند. پراکندگی جمعیتی در انتاریو طی قرون متمادی از مهاجرت ها و برای ایجاد یک جامعه با تنوع فرهنگی شکل گرفته است . در حالی که اکثریت اهالی انتاریو از نژادهای انگلیسی و فرانسوی هستند،در این استان از گوشه گوشه دنیا درصد های مختلف جمعیتی حضور دارند . جمعیت چینی ها قابل توجه بوده و به سرعت در حال رشد است .همچنین جمعیت قابل توجهی از جنوب آسیا در این استان حضور دارند . با فراهم شدن محیط آزادی و احترام متقابل در جامعه کانادا آزادی ادیان برقرار بوده و آزادی بیان تبلیغ می شود ، تعداد زیادی از ادیان گوناگون در این استان حضور دارند. در حالی که انتاریو رسما به عنوان یک جامعه سکولار شناخته می شود که در آن در حدود ۲۰ درصد افراد هیچ گونه وابستگی دینی ندارند در عین حال محفل های مذهبی مختلف از رونق برخوردار هستند . در این بین کاتولیکها و پروتستانها دو فرقه نخست از لحاظ بزرگی به شمار می آیند و در کنار آنها مسلمانان ،هندوها،یهودی ها ، بودائی ها ، سیکها و دیگر ادیان قرار گرفته اند.

مهاجرت به انتاریو

بیش از ۶۰ درصد از جمعیت مهاجر به کانادا انتاریو را به عنوان محل اقامت خود برمی گزینند. امروزه رشد جدید استان تقریبا به طور کامل توسط مهاجران تامین میشود ، مسئولان استان برای جذب بیشتر مهاجران برنامه آزمایشی را به سازمان (PNP) ارسال کرده اند ، این سازمان به استان این اجازه را می دهد که با سرعت بیشتری به درخواست اقامت کسانی که مهارتهای مورد نیاز استان را دارا هستند رسیدگی نماید . با وجود جمعیت مهاجر زیادی که هر ساله وارد استان میشوند ، در کنار دفاتر دولتی مجهز بسیاری از گروههای غیر انتفاعی در امر اسکان مهاجران جدید خدمت رسانی میکنند. بعلاوه حضور نژادهای مختلف عامل بسیار جذابی برای مهاجران جدید محسوب میشود.

دولت انتاریو

حکومت در کانادا به صورت فدرالی می باشد. بجز بخشی از ارکان که تحت کنترل حکومت مرکزی میباشد دیگر امور مربوط به استان تحت نظارت حکومت استانی است . انتاریو دارای پارلمان مستقل می باشد که اعضای آن در انتخابات توسط مردم انتخاب شده و مجلس این استان (که مشهور به کوئینز پارک است ) و محل آن در مرکز تورنتو است را تشکیل می دهند. در حالی که اتاوا پایتخت کشور است ولی پایتخت این استان به حساب نمی آید. به مانند دیگر استان های کانادا این استان نیز کنترل دقیقی بر خدمات در بخشهای بهداشت و درمان و آموزش دارد.

شهرهای اصلی انتاریو

تورنتو (Toronto)

به تورنتو لقب ” نیویورک سوئیس ” را داده اند . از آنجائیکه این شهر مرکز اقتصادی کشور محسوب میشود نقاط مشترک زیادی با نیویورک دارد،این شهر محل حضور دفاتر اصلی شرکتهای بزرگ کانادائی است . همچنین این شهر به واسطه فرهنگهای مختلف ، بسیار پر طراوت و شاهد رویدادهای متعدد است. همچنین دلیل شهرت به سوئیسی بودن به خاطر تمیزی و امنیت فوق العاده این شهر است ، همان عواملی که باعث شده اند این شهرهمه ساله در بین بهترین شهرهای دنیا برای زندگی کردن قرار گیرد.
گرچه این شهر از بسیاری از جهات منحصربه فرد باقی مانده و اغلب به عنوان ” شهر طلایی ” شناخته می شود ، این شهر به عنوان یکی از متنوع ترین شهرهای دنیا از لحاظ جمعیتی به شمار می آید. بیش از نیمی از جمعیت شهر را اقلیت ها تشکیل داده اند. در سرتاسر شهر میتوان گروههای مختلفی را که از گوشه و کنار دنیا به این نقطه مهاجرت کرده اند را مشاهده کرد از محله یونانی ها تا محله ایتالیائی ها و از محله چینی ها تا پرتقالی ها و محله کره ای ها.
اصلی ترین درخواست مهاجرت به تورنتو دلیل اقتصادی داشته و برای کار  صورت گرفته است . به عنوان بزرگترین شهر کانادا و پنجمین شهر بزرگ آمریکای شمالی، این شهر موقعیتهای شغلی بسیاری در صنایع گوناگون را دارا است . این شهر بیشترین آمار پذیرش مهاجران در بین شهر های کانادا در سال را دارد ، و در نتیجه دومین شهر بزرگ جهان است که بیشترین مقیم خارجی را بعد از شهر میامی در فلوریدا دارد . و همین تنوع جمعیتی در کنار استانداردهای بالای زندگی موجبات تحسین و شهرت این شهر در سطح جهان راباعث شده است .

اتاوا (Ottawa)

اتاوا پایتخت کانادا بوده و در بخش شرقی انتاریو و در کنار مرز کبک واقع شده است. پایتخت کانادا محل سکونت حدود ۱.۱۵ نفر از مردم میباشد.
این شهر به عنوان مرکز حکومت فدرال، موجب ایجاد اشتغال برای بسیاری از اهالی این منطقه شده است و از آنجائی که دفاتر دولتی در این شهر مستقر می باشند بسیاری از شرکتهای داخلی و بین المللی که با بخش دولتی و عمومی سر و کار مستقیم دارند این شهر را محل دفاتر اصلی خود قرار داده اند. این شهر همچنین به مرکزی برای فن آوریهای نوین تبدیل شده که همین امر باعث شده تا این شهر بیشترین افراد دارای مدرک دکتری در کانادا را در خود جای دهد. این شهر همچنین دو دانشگاه اصلی کشور یعنی دانشگاه اتاوا و دانشگاه کارلتون را در قلمرو خود جای داده است. اتاوا مرکز مهمی برای مهاجرت به کانادا به شمار می آید و در حدود ۲۰ درصد از جمعیت شهر را افراد خارجی تشکیل می دهند. این مهاجران به واسطه فرصت های شغلی و اقتصادی، استانداردهای بالای زندگی و محیط دوستانه و ایمن که در پرورش خانواده نقش دارد جذب این شهر شده اند.

۱۳۹۸/۷/۲۳ ۹:۱۱:۱۸ ۳ بهمن ۱۳۹۶ |دسته‌بندی: استان‌ها, کانادا|

نظر بگذارید