بیریتیش کلمبیا (British Columbia)

british columbia map

british columbia map

بیریتیش کلمبیا (British Columbia) غربی ترین استان کانادا و در مجاورت اقیانوس آرام قرار دارد. این استان با داشتن مناطق زیبای طبیعی (۶ پارک ملی) تقریباً ۴ میلیون نفر را در خود جای داده است و بسیاری از ساکنین این استان در منطقه Lower Mainland ساکن هستند. مساحت این استان به اندازه جمع مساحت فرانسه، آلمان و هلند می باشد.

ویکتوریا (Victoria) مرکز این استان است که در جزیره ونکوور (Vancouver Island) واقع است. پرجمعیت ترین شهر استان، ونکوور (Vancouver) می باشد. این شهر با داشتن بالغ بر ۲/۲ میلیون نفر جمعیت سومین شهر پر جمعیت کانادا محسوب می شود. سالانه در حدود ۳۵۰۰۰ نفر مهاجر وارد این استان می شوند و در کل مهاجرین بخش مهمی از جمعیت استان را تشکیل می دهند. درحقیقت یک سوم جمعیت ونکوور (Vancouver) خارجی هستند. بیشتر چینی های کانادا در این شهر زندگی می کنند. جو چند فرهنگی و سطح عالی زندگی، این استان را مقصد بیشتر مهاجران به کانادا کرده است.

اشتغال و اقتصاد در بیریتیش کلمبیا

اگرچه بیشتر اقتصاد این استان به طور سنتی بر منابع طبیعی تکیه دارد اما در سالهای اخیر شکل آن به سمت صنایع و کارهای خدماتی تغییر کرده است. جنگلداری، معدن و مخابرات از بخش های مهم اقتصادی این استان به حساب می آید.

توریست یکی از منابع اصلی درآمد این استان می باشد. این استان مناظر طبیعی زیبایی از جمله کوه های راکی، هزاران مایل خط ساحلی و مساحت زیادی از مناطق سرسبز را در بر می گیرد. بیریتیش کلمبیا بزرگترین شیلات در کانادا و زمین های کشاورزی و دامپروری بسیاری را دارا می باشد. همچنین این استان سومین تولید کننده برق آبی و دومین تولید کننده گاز در کانادا است. شهر Vancouver که بیشتر ساکنین این استان در این شهر زندگی می کنند مرکز مهم تجاری و فن آوری و سومین مرکز فیلم سازی در آمریکای شمالی (بعد از نیویورک و لوس آنجلس) می باشد. این شهر به دلیل رفت و آمد زیاد مرکز مهم خدماتی نیز به حساب می آید.

این استان محل خوبی جهت پیدا کردن کار می باشد زیرا نرخ بیکاری به پایین ترین سطح خود در ۳۰ سال گذشته رسیده است (۴.۵ درصد). بیشتر این مشاغل در حیطه خدمات و فن آوری قرار دارد. انتظار می رود که این رشد در آینده نیز ادامه پیدا کرده و فرصت های شغلی بسیاری برای مهاجرین در استان فراهم آید.

سطح استاندارد زندگی در بیریتیش کلمبیا

این استان به دارا بودن سطح بالای زندگی باداشتن شهر Vancouver یکی از شهر های مهم جهان ار لحاظ کاری و زندگی معروف می باشند. این استان با امکانات اقتصادی و رفاهی بسیار خوب به مهاجرین جدید سرویس می دهد. سطح زندگی در Victoria و مناطق داخلی مثل Kelowna نیز به همین صورت می باشد.

به دلیل هزینه بالای مسکن، هزینه های زندگی در این استان بسیار گران می باشد اما متوسط درآمد سالیانه نیز به تناسب در سطح بسیار خوبی قرار دارد( ۳۱,۵۴۴ $). “کمترین مقدار دستمزد در ساعت” در این استان ۸$ در ساعت است که این میزان برابر با میانگین کل در کانادا می باشد. نرخ مالیات بر درآمد در این استان دومین نرخ پایین در کانادا است. وجود پارک های محافظت شده بسیار، دو رشته کوه و اقیانوس آرام به فضای تفریحی استان روحیه خاصی داده است. میانگین عمر در این استان ۸۰ سال می باشد.

مسکن در بیریتیش کلمبیا

هزینه های مسکن کمی بیشتر ار دیگر نقاط کانادا می باشد. گران ترین بخش های استان، شهرهای Vancouver و Victoria هستند. البته اطراف آنها خانه های حومه ای وجود دارد. در کل، درصد متوسط درآمد خانوار با هرینه های مالکیت در این دو شهر ۶۰-۳۰ هزار دلار می باشد. هزینه ماهیانه مسکن در این استان ۹۰۴ $ کمی بیشتر از متوسط کانادا (۸۳۵$) می باشد.

بیشتر ساکنین Vancouver ترجیح می دهند که در حومه شهر مثل Richmond ، Surrey یا Burnaby زندگی کنند. هزینه های مسکن در این نواحی کمتر و فضای خانه ها بیشتر می باشد. این شهرهای حومه ای مسافت زیادی تا شهر ندارند به همین دلیل بیشتر مهاجرین جدید در این منطقه ساکن می شوند.

تحصیل در بیرییش کلمبیا

این استان دارای سیستم آموزشی دولتی مورد تایید جهان می باشد. در کانادا تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم می توانند تا ۲۰ سالگی و تا سقف انتهای دبیرستان از تحصیلات رایگان دولتی استفاده کنند. از هزینه مالیات دوره های متنوع آموزشی از جمله مدارس بومی، ملیتی و دوره های فرانسوی، دوره های هنرهای زیبا، ورزش و دوره های فنی برگزار می شود. دانش آموزان این استان محدودیت جغرافیایی ندارند و می توانند در هر جای استان که بخواهند به طور رایگان تحصیل کنند. در سالهای ۱۰ ، ۱۱ و ۱۲ دانش آموز پس از گذراندن امتحانات استانی می تواند فارغ التحصیل شود.

این استان ۱۹۰۰ برنامه آموزش عالی در ۲۶ موسسه آموزش عالی ارائه می دهد. در این استان ۶ دانشگاه، سه کالج دانشگاه (با ارائه دوره کارشناسی ارشد اغلب در رشته های تخصصی، دوره های فنی، مهارت آموزی) و ۱۲ کالج وجود دارد. شهریه متوسط یک سال تحصیل ۴۸۰۰ $ می باشد که ۱۵- ۱۰ درصد بیشتر از متوسط کانادا است. البته برنامه های بورسیه و اعطای وام نیز برای دانشجویان وجود دارد.

از دانشگاه های تراز اول این استان می توان به دانشگاه British Columbia (UBC) ، دانشگاه Simon Fraser و دانشگاه Victoria اشاره کرد که جذب کننده محققین و دانشمندان سراسر جهان می باشد. چندین برنده ی جایزه نوبل پزشکی، فیزیک و اقتصاد، فارغ التحصیل دانشگاه UBC هستند. سطح علمی این دانشگاه ها کمک شایانی به شکوفایی اقتصاد استان می کند.

بهداشت در بیریتیش کلمبیا

طبق قوانین کانادا تمامی شهروندان کانادا می توانند از خدمات بهداشتی رایگان استفاده کنند. به عبارت دیگر اکثر هزینه های بهداشتی در کانادا به طور مستقیم از شهروندان اخذ نمی گردد. البته خدمات غیر ضروری مانند عمل زیبایی یا مراقبت های خاص از دندان تحت پوشش این خدمات نمی باشد. لیست خدمات ضروری غیر رایگان در هر استان متفاوت است. طرح بهداشتی دولتی این استان بیشترین هزینه را در کانادا انجام می دهد (۳۵۰۰ $ در سال برای هر نفر )

تاریخچه بیریتیش کلمبیا

این استان یکی از غنی ترین تاریخچه های بومی کانادا را دارد. باستان شناسان شواهدی از حضور انسان در این استان در حدود ۱۱۵۰۰ سال پیش یافته اند. به دلیل داشتن خط ساحلی، این استان بالاترین تراکم جمعیت بومی را دارد. در زمان ورود اروپایی ها بیشتر از نیمی از ساکنان فعلی کانادا در این استان زندگی می کردند.

ورود اروپایی ها با ورود کاشفین معروف انگلیسی به نام های James Cook و Georg Vancouver در اواخر دهه ۱۷۰۰ آغاز شد. بدنبال این کاشفان، تجار پوست نیز به طور دائم در این استان ساکن شدند. اصلیت بیشتر شهرهای بزرگ این استان به تجارت پوست بر می گردد.

این استان به عنوان ششمین استان در سال ۱۸۷۱ به کنفدراسیون کانادا ملحق شد و مرزهای این استان در اواخر قرن نوزدهم مشخص شدند. در طول این مدت، بیریتیش کلمبیا پذیرای مهاجران بسیاری از سراسر جهان مخصوصاً اروپا، چین و ژاپن بوده است. با ساخت راه آهن در این استان، اقتصاد آن از کشاورزی به معدن و جنگلداری تغییر کرد.

اقتصاد این استان بعد از جنگ جهانی دوم شکوفا شد. با درآمد خوب به دست آمده از جنگلداری، استان شروع به سرمایه گذاری در مدرن کردن اقتصاد کرد. این دوره همچنین دوره شکوفایی فرهنگ استان بود. شهرهای Vancouver و Victoria به مراکز فرهنگی و هنری تبدیل شدند و صدها نفر نویسنده، هنرمند، شاعر و موسیقیدان را به سمت خود جذب کردند.

امروزه این استان دارای اقتصادی شکوفا و سطح زندگی عالی می باشد. شهرهای این استان جزء تمیزترین و بهترین شهرهای جهان به شمار می آیند. این شرایط موجب شد تا بازیهای المپیک ۲۰۱۰ در این استان برگزار شود.

فرهنگ بیریتیش کلمبیا

فرهنگ این استان نشآت گرفته از مناظر زیبای آن می باشد. مردمان این استان به داشتن سلامت جسمی و انجام تفریحات در فضای باز از جمله دوچرخه سواری، اسکی، اسنوبرد، قایق سواری و شنا مشهور می باشند. استان بیریتیش کلمبیا داراری یکی از بهترین مناطق طبیعی جهان است و شرایط بسیار خوب تفریحی در این استان فراهم است. فرهنگ این استان تاثیر گرفته از فرهنگ اقوام مهاجر انگلیسی، آلمانی، چینی، هندی و ژاپنی می باشد. این تعدد فرهنگی موجب شده تا Vancouver سالانه مرکز جذب هنر و فرهنگ از سراسر جهان باشد.

جمعیت بیریتیش کلمبیا

جمعیت این استان در حدود ۴/۲۵ میلیون نفر است و رشد ثابت جمعیت ۵ درصد می باشد. جمعیت این استان در سال ۱۹۹۱ در حدود ۲/۳ میلیون نفر بوده و نرخ زاد و ولد فقط ۱/۴ می باشد که کمترین از متوسط کانادا (۱/۶) است. این بدین معنی است که استان رشد جمعیت خود را در مهاجرت می داند. این استان برای استفاده از نیروی کار به شدت به مهاجر نیاز دارد. به دلیل نزدیکی این استان به اقیانوس آرام و قاره آسیا، بیشتر مهاجرین از سمت آسیا وارد استان می شوند. تقریباً ۱۰ درصد ساکنان این استان چینی می باشند. البته جمعیت بسیاری از ژاپنی ها، فیلیپینی ها و کره ای ها در این استان زندگی می کنند. همچنین شمار بسیاری از اهالی آسیای جنوبی در جنوب Vancouver و در Surrey ساکن می باشند. در این استان مجموعه ای جالب از تقریباً تمام فرهنگ های جهان دیده می شود.

مهاجرت به بیریتیش کلمبیا

مهاجرت نقش مهمی در شکل گیری این استان در گذشته و در اقتصاد آن در حال حاضر دارد. با کاهش آمار زاد و ولد در این استان، مقامات استان رشد جمعیت آتی خود را در مهاجرت می بینند. این استان جهت کمک به جذب مهاجر در برنامه انتخاب استانی شرکت دارد که به روند جذب مهاجر و صدور ویزا سرعت می بخشد. افراد می توانند در دو روش در این برنامه شرکت کنند: حرفه استراتژیک (متخصصین مورد نیاز در بیریتیش کلمبیا) و گروه تجاری ( مدیران و سرمایه گذاران ). این استان مقصد مهاجرانی است که از طریق برنامه نیروی کار خارجی موقت اقدام می کنند.

دولت بیریتیش کلمبیا

دولت کانادا با یک سیستم فدرال با کنترل بر برخی از امور متعلق به دولت ملی با مرکزیت اتاوا و دیگر امور تحت کنترل دولت استانی عمل می کند. این استان مجلس انتخابی دموکراتیک خود را دارد (Legislative Assembly of British Columbia) که در شهر مرکزی Victoria واقع است. ۷۹ نماینده از سراسر استان انتخاب می شوند. انتخابات این استان هر ۴ سال به طور منظم انجام می گیرد.

شهرهای اصلی بیریتیش کلمبیا

ونکوور (Vancouver)

ونکوور بزرگترین شهر استان و یکی از سه شهر ممتاز جهان می باشد. خود شهر جمعیتی در حدود ۶۰۰۰۰۰ نفر دارد ولی با احتساب شهرک های اطراف در حدود ۲/۲ میلیون نفر ساکن دارد که آنرا به سومین شهر پر جمعیت کانادا و پرجمعیت ترین در غرب کانادا مبدل ساخته است. این شهر در بدو احداث در سال ۱۸۸۶ فقط هزار نفر جمعیت داشت اما در سال ۱۹۱۱ جمعیت آن به ۱۰۰۰۰۰ نفر رسید. ونکوور به همراه شهر مجارو Whistler میزبان بازیهای المپیک زمستانی ۲۰۱۰ بود.

ونکوور بر خلاف دیگر مناطق کانادا آب و هوایی ملایم دارد و خبری از زمستانهای سرد در آن نمی باشد. با توجه به این آب و هوای مناسب، یکی از بزرگترین پارکهای آمریکای شمالی در این شهر قرار دارد (Stanley Park ). دیگر مواردی که فضای این شهر را دیدنی تر می کنند کوه های شمال و اقیانوس آرام در غرب می باشند.

از این شهر گاهی به “شهر محله ها ” نام برده می شود. این محله ها نشانگر وجود هویت مهاجر ساکن در این شهر می باشد. از این محله ها می توان به “Little Italy” ، ” Japan town ” و یا بازار “Punjab ” اشاره کرد. از مناطق غیر بومی می توان به Granville و Gastown با حال و هوای خاص خود نام برد.

سطح بالای زندگی در این شهر مهاجران را به سمت خود جذب می کند و نتیجه آن وجود چندین فرهنگ مختلف در این شهر می باشد که زبان اول آنها غیر از انگلیسی است. اگر چه فرهنگ های متفاوتی در کل شهر دیده می شود، اما یک فرهنگ جالب جدید در این شهر بوجود آمده است که تمام فرهنگ ها در آن نقش دارند. برای مثال جشنواره بزرگ dragon-boat تنها برای چینی های کانادا نمی باشند بلکه تمامی ساکنین شهر در آن شرکت دارند.

اقتصاد ونکوور بر اساس خدمات مالی می باشد. این شهر نقطه مهمی در ترانزیت کالا از اقیانوس آرام است. میزان صادرات از این بندر بالاترین مقام را در آمریکای شمالی دارد. اخیرا هزینه های کم در ونکوور موجب شده تا تعداد زیادی از شرکت های فیلم سازی وارد این شهر شوند و اصطلاحاً نام ” Holly wood North ” را به این شهر دهند. وجود دانشگاه های تراز اول، این شهر را به محل حضور صنایع خیلی پیشرفته و مخابرات و طراحی بازیهای تصویری مبدل ساخته است.

ویکتوریا (Victoria)

ویکتوریا که مرکز استان می باشد در گوشه جنوبی جزیره Vancouver واقع شده است. کل ویکتوریا به همراه حومه در حدود ۳۵۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد که بیشتر ساکنین آن در حومه شهر زندگی می کنند. فاصله این شهر با Vancouver با کشتی بسیار کم است و مشاغل اصلی این شهر بخش دولتی، خدماتی و توریستی می باشد. فضای مناسب طبیعی جزیره Vancouver موجب پیدایش فضای خوب تفریحی و جهانگردی با شهر Victoria در مرکز آن گشته است. این شهر دارای دانشگاه معروف Victoria است که دانشجویان و محققین را به سمت این شهر جذب می کند. ویکتوریا به داشتن آب و هوای مناسب و فضای آرام مشهور می باشد. تنوع هنر و فرهنگ از دیگر نکات بارز این شهر محسوب می شود. آمار جرم و جنایت در ویکتوریا پایین بوده که شرایط زندگی را بسیار عالی ساخته است.

۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۷:۴۸:۱۸ ۳۰ دی ۱۳۹۶ |دسته‌بندی: استان‌ها, کانادا|

نظر بگذارید