نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)

new foundland and labrador map

new foundland and labrador map

استان نیوفاندلند و لابرادور شرقی ترین استان در کانادا و یکی از چهار استان آتلانتیک می باشد. این استان از جزیره Newfoundland و Labrador تشکیل شده و در همسایگی استان کبک قرار دارد. جمعیت این استان در حدود ۵۲۵,۰۰۰ نفر می باشد که اکثر آن در روستاهای ساحلی زندگی می کنند.

سنت جان (St John) که مرکز استان و مرکز تجاری / تاریخی جزیره می باشد در حدود ۱۷۷,۰۰۰ نفر جمعیت دارد. دیگر مراکز اصلی پر جمعیت این استان Grand Falls ، Windsor ، Corner Brook می باشند. شهر های کوچکتر معمولاً به نام “Out ports ” معروفند. روستاهای سنتی نقش مهمی در استان Newfoundland بازی می کنند.

اشتغال و اقتصاد در نیوفاندلند و لابرادور

اقتصاد استان نیوفاندلند و لابرادور تا حد زیادی به منابع طبیعی آن وابسته است. بزرگترین صنعت استان ، شیلات، تحت تأثیر کاهش تعداد ماهی ها از سال ۱۹۸۹ با تولید روش ها و راهبردهای جدید این کاهش را جواب داده است. هر چند که هنوز چالش هایی به چشم می خورد. دومین صنعت مهم این استان صنعت معدن با صادرات تقریباً ۷۰۰ میلیون $ در سال که بیشتر به شکل کانی آهن از بخش لابرادور است.

بخش انرژی نیز قسمت مهمی از اقتصاد استان نیوفاندلند و لابرادور می باشد. بزرگترین بخش آن هیدروالکتریک با ظرفیت ۵۴۰۳ مگاوات در Churchill Falls در لابرودا واقع است.

این استان همچنین از منابع نفتی و گازی چشمگیری با حدود ۶۱۵ میلیون بشکه برخوردار بوده که در حال توسعه و استخراج با سرعتی زیاد می باشند.

استان نیوفاندلند و لابرادور در حال مقابله با اثرات کاهش ماهیگیری و شیلات، (صنعت اصلی استان) بوده و به دلیل داشتن ماهیگیرانی که بیشتر عمر خود را مشغول به این کار بوده اند، دارای بالاترین نرخ بیکای (۱۵.۲ درصد) در کانادا می باشد. این استان با برگزاری برنامه های آموزشی سعی در ارتقاء صنعت رو به رشد و قطع وابستگی به منابع طبیعی دارد.

سطح استاندارد زندگی در نیوفاندلند و لابرادور

سطح بالای بیکاری بدین معنی است که درآمد متوسط خانواده ها از میانگین کانادا پایین تر است (۳۴,۵۰۰ $ ). “کمترین مقدار دستمزد” در این استان ۱۰$ در ساعت و متوسط مالیات بر درآمد حدود ۱۹.۶۴ درصد می باشد. البته هزینه های مسکن و زندگی کمترین نرخ را در بین استانها دارد. با دارا بودن شغل در یکی از مراکز صنعتی می توان زندگی راحتی در این استان داشت.

مسکن در نیوفاندلند و لابرادور

مسکن در استان نیوفاندلند و لابرادور ارزان است. برای مثال قیمت متوسط خرید خانه در St John کمتر از ۱۵۰,۰۰۰ $ می باشد. در ضمن، درصد میانگین درآمد خانوار با هزینه های مالکیت با توجه به نوع مسکن ۲۱-۲۳ درصد بوده که در گروه پایین ترین نرخ ها در کانادا قرار می گیرد.

تحصیل در در نیوفاندلند و لابرادور

تمامی شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم می توانند تا پایان دوره دبیرستان از تحصیلات رایگان استفاده کنند. این استان سیستم آموزشی بسیار خوبی را از مهدکودک تا سال ۱۲ ارائه می دهد. در ضمن این برنامه ها از کودکی تا بزرگسالی و برنامه های کارورزی توسط دولت حمایت مالی می شوند.

موسسات آموزش عالی دولتی این استان شامل Memorial University of Newfoundland و College of theNorth Atlantic می باشد. شهریه دانشگاه ها از لحاظ ارزانی مقام دوم را در کانادا دارند (۲,۶۰۰$ در سال). به علاوه چندین موسسه خصوصصی کارآموزی و مهارت آموزی با نظارت دولت در این استان موجود می باشد. در ضمن ۲۷ کالج کارآموزی خصوصی با ارائه تحصیلات و آموزش فنی مربوط به کار در این استان موجود هستند.

بهداشت در نیوفاندلند و لابرادور

طبق قوانین کانادا تمامی شهروندان کانادا می توانند از خدمات درمانی رایگان استفاده کنند. به عبارت دیگر اکثر هزینه های بهداشتی در کانادا به طور مستقیم از شهروندان اخذ نمی گردد. البته خدمات غیر ضروری مانند عمل زیبایی و مراقبت های خاص دندان تحت پوشش این خدمات نمی باشند. لیست خدمات ضروری غیر رایگان در هر استان متفاوت است. طرح بهداشتی این استان تمام خدمات ضروری را بیمه می کند.

فرهنگ در نیوفاندلند و لابرادور

فرهنگ مجزای استان نیوفاندلند و لابرادور کاملاً به صنعت ماهیگیری گره خورده است. اکثر جمعیت این استان در روستاهای ساحلی دیده می شوند. علی رغم کاهش ماهی، و افت ماهیگیری، هنوز تاثیر فرهنگ سنتی باقی مانده است. این استان دارای هویت قوی به جا مانده از استقلال آن می باشد. مهمانوازی و خون گرمی مردمان این استان آنها را به خوبی با دیگر مناطق کانادا مرتبط ساخته است.

جمعیت نیوفاندلند و لابرادور

جمعیت این استان فقط در حدود ۵۰۰۰۰۰ نفر است که این رقم از اوج جمعیت آن در اواسط تا اواخر دهه ۱۹۸۰ (۵۷۰۰۰۰ نفر) فاصله دارد. دلیل اصلی این کاهش پایین آمدن تعداد زاد و ولد و خروج ماهیگران بی کار شده از این استان می باشد. با بالا رفتن نرخ بیکاری، مقامات این استان به دنبال جذب مهاجران متخصص جهت ارتقاء بخش صنعتی این استان می باشند. با رشد ذخایر نفتی و گازی و آغاز بهره برداری از آن، احتمال می رود که رشد جمعیت آغاز شود.

شهر اصلی نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador Major City)

سنت جان (St John’s)

این شهر مرکز استان بوده و در جزیره نیوفاندلند واقع است. جمعیت این شهر تقریباً ۱۸۰۰۰۰ نفر می باشد. این شهر قدیمی ترین محلی است که توسط بریتانیایی ها در آمریکای شمالی تاسیس شد.

کاشف معروف John Cabot در سال ۱۴۹۷ وارد این استان شد. اگر چه در این منطقه تا دهه ۱۶۰۰ عده ای مستقر شده بودند ولی جمعیت آن با مهاجرت ماهیگیران اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی به طور چشمگیری افزایش یافت. آنها در تابستان برای صید ماهی وارد این سرزمین شدند. این شهر درگیر چندین نبرد دریایی و آتش سوزی بزرگ سال ۱۸۹۲ بوده است اما ساکنان کوشای آن این شهر را دوباره ساختند.

اگرچه ماهیگیران این شهر، شغل خود را از دست داده اند ولی جمعیت این شهر بدلیل افزایش کشف ذخایر نفتی و گازی رو به افزایش است. به کمک این صنعت جدید St John’s پذیرای مهندسین و دانشمندان سراسر جهان شده است.

۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۷:۳۷:۴۸ ۳۰ دی ۱۳۹۶ |دسته‌بندی: استان‌ها, کانادا|

نظر بگذارید